Trwa liczenie apostatów. Na liście pojawili się włocławianie

  • 15.01.2021, 00:23 (aktualizacja 15.01.2021, 01:13)
  • Bogumiła Obałkowska
Trwa liczenie apostatów. Na liście pojawili się włocławianie fot. https://www.licznikapostazji.pl

Aby znaleźć się na liście apostatów należy wysłać zdjęcie lub skan aktu apostazji/oświadczenia woli/odpisu aktu chrztu z adnotacją o apostazji (do wyboru). Dane można usunąć lub zamazać, ale imię i nazwisko musi pozostać do weryfikacji. Licznik Apostazji ruszył miesiąc temu. Dziś pokazuje 1503 osoby, które zdecydowały się odejść z Kościoła Katolickiego. Inicjatorem licznika jest warszawska radna Agata Diduszko-Zyglewska oraz Robert Biedroń. 

Po raz pierwszy w historii Kościół Katolicki podał dane liczbowe dotyczące apostazji w Polsce w 2011 roku. Dokonano wówczas 459 aktów apostazji. Od tego czasu Kościół Katolicki nie badał tego zjawiska. Środowiska lewicowe uruchomiły więc własny licznik: 

"Policzmy się zatem same i sami! Niech nasz licznik apostazji stanie się publicznym spisem powszechnym apostatek i apostatów. Bez względu na to, czy dokonaliście apostazji, dlatego że jesteście ateistami czy też dlatego że nie zgadzacie się na używanie waszej wiary jako narzędzia politycznego do gnębienia ludzi, dołączcie do nas."

Sprawdziliśmy całą listę w poszukiwaniu włocławian i choć znaczna większość apostatów to Warszawiacy, na liście są dwie osoby z Włocławka - Justyna D. i Robert B. W 2020 roku kościół miał powrócić do badania tego zjawiska. Bodźcem miały być sygnały, że liczba rezygnujących z Kościoła wzrasta. Aby dokonać aktu Apostazji należy własnoręcznie napisane oświadczenie przekazać swojemu proboszczowi. Do wniosku należy także dołączyć akt chrztu. Odstępca musi mieć ukończone 18 lat. Proboszcz jest zobowiązany do poświadczenia przyjęcia aktu apostazji własnoręcznym podpisem i pieczęcią parafialną oraz przesłania aktu do swojej kurii diecezjalnej. Co ciekawe do kościoła można powrócić po odbyciu stosownej pokuty nałożonej przez ordynariusza diecezji, który oczywiście wcześniej musi wyrazić zgodę na powrót apostaty do KK. TU można wpisać się na listę apostatów

Bogumiła Obałkowska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe