Tabliczka o zakazie parkowania przy przystani bezprawny. Do czasu ustawienia prawidłowego znaku można tam parkować

  • 15.01.2021, 17:48 (aktualizacja 16.01.2021, 19:08)
  • B.B.
Tabliczka o zakazie parkowania przy przystani bezprawny. Do czasu ustawienia prawidłowego znaku można tam parkować

W naszym mieście znaki drogowe rosną jak grzyby po deszczu. Kilka tygodni temu duże kontrowersje wzbudziły znaki zmieniające sposób parkowania (naprzemiennie) na ulicach Cygance, Żabiej i Jagiellońskiej. Na tej ostatniej ratusz koniec końców, przywrócił wcześniejszy sposób parkowania, po jednej stronie drogi. Następnie na wielu ulicach Śródmieścia pojawiły się znaki TEMPO 30, nakazujące zmotoryzowanym mieszkańcom poruszanie się maksymalnie z tą prędkością.

Najnowszym znakiem, a właściwie tabliczką, jakim może pochwalić się Włocławek jest ten znajdujący się na parkingu przy ulicy Piwnej nieopodal przystani. Zwrócił nam na niego uwagę nasz Czytelnik, którego zastanowił dość niecodzienny wygląd znaku.

"Niedawno zdawałem egzamin na prawo jazdy, mam więc świeżo w pamięci naukę znaków drogowych. Nie przypominam sobie, aby w którymkolwiek podręczniku pokazane były czerwone tabliczki informujące o zakazie parkowania. Czerwień tu nie pasuje, jest mało widoczna i niewyraźna. Często parkuję na Przystani, stąd moje zdziwienie, gdy ujrzałem tę tabliczkę po raz pierwszy. Czy pracownicy Przystani posiadają prawo jazdy? Musieliby wtedy zdać "teorię"... Czy ten znak jest w ogóle legalny?" - pyta pan Grzegorz

Na zdjęciu dołączonym do wiadomości widzimy 1 znak drogowy i 2 tabliczki. Na samej górze widzimy znak informacyjny D-18, czyli parking. Na dole znajduje się tabliczka, T-30 wskazująca sposób ustawienia pojazdu względem krawędzi jezdni. Między nimi znajduje się jeszcze jedna tabliczka. Ta, która wzbudziła zainteresowanie pana Grzegorza. Biały napis na czerwonym tle informuje "zakaz parkowania w godz. 22.00-6.00". Próżno szukać tabliczki w takiej formie w rozporządzeniu w sprawie znaków i sygnałów drogowych. Skontaktowaliśmy się z Urzędem Miasta, by uzyskać informacje dotyczące m. in. tego, kto tabliczkę przymocował i na jakiej podstawie prawnej? Interesowało nas też kto i w jaki sposób będzie egzekwował zakaz parkowania w nocy. Oto jaką odpowiedź otrzymaliśmy z Urzędu Miasta.

"Przed zainstalowaniem ww. tabliczki zastał opracowany projekt zmiany stałej organizacji ruchu oznakowania parkingu Przystani Wodnej przy ul. Piwnej. Projekt został uzgodniony przez Miejski Zarząd Infrastruktury Drogowej i Transportu we Włocławku oraz pozytywnie zaopiniowany przez Policję. Tabliczka została umieszczona przez zarządcę terenu tj. Ośrodek Sportu i Rekreacji we Włocławku. Tabliczka została umieszczona na parkingu po licznych skargach i interwencjach mieszkańców okolicznych bloków, którzy skarżyli się, że kierowcy samochodów parkujących w godzinach nocnych na przedmiotowym parkingu zakłócają ciszę nocną między innymi poprzez: głośne słuchanie muzyki, hałasowanie silnikami na wysokich obrotach, driftowanie i jazdę z piskiem opon. Często na parkingu w godzinach 23.00 – 2.00 odbywały się spotkania, połączone z piciem alkoholu, czego dowodem były duże ilości butelek sprzątane codziennie rano przez pracowników przystani. Wielokrotnie na wezwania mieszkańców interweniowała policja i straż miejska. W powyższej sprawie odbywały się spotkania przedstawicieli mieszkańców, Urzędu Miasta, Policji, Straży Miejskiej oraz OSiR mające na celu znalezienie sposobu na rozwiązanie problemu. Rozważano wiele możliwości, jednak ostatecznie na początek wybrano rozwiązanie polegające na zmianie organizacji ruchu i zakazie parkowania w godzinach 22.00 – 6.00. Jest to rozwiązanie najmniej ingerujące w organizację ruchu drogowego, a także poniesione koszty są minimalne." - czytamy w komunikacie

Dodatkowo z informacji wynika, że tabliczka została umieszczona legalnie, a zmiana została wprowadzona na stałe. Co do egzekwowania zakazu parkowania w nocy i potencjalnych kar za jego złamanie zostaliśmy skierowani do Policji lub Straży Miejskiej. Dla pewności skontaktowaliśmy się z obiema jednostkami.

W połowie mijającego tygodnia zarówno policjanci jak i strażnicy miejscy udali się na przystań, by zweryfikować dziwnie wyglądającą tabliczkę. Od rzecznika prasowego municypalnych dowiedzieliśmy się, że potrzebne są dodatkowe konsultacje z udziałem Urzędu Miasta, Policji i samej Straży Miejskiej. Dziś poznaliśmy ich efekt. Jest zaskakujący.

"Ustaliliśmy, że zostaną wprowadzone poprawki, do organizacji ruchu i zostaniemy o tym poinformowani. Nie wszystko jest tam zgodne z rozporządzeniem w sprawie znaków i sygnałów drogowych, a żebyśmy mogli prowadzić skuteczne działania, to trzeba będzie te poprawki wprowadzić. (...) Tam została przymocowana tabliczka z oznaczeniem godzin na niewłaściwym tle, brakuje jednego oznakowania pionowego. Ale to wszystko zostanie wprowadzone, mam nadzieję, że jak najszybciej. Na ten ten moment nie możemy tego zakazu parkowania w godzinach nocnych egzekwować." - informuje Dariusz Rębiałkowski, rzecznik prasowy Straży Miejskiej Włocławek

W ten sam sposób wypowiedział się st. Sierż. Tomasz Tomaszewski oficer prasowy Komendy Miejskiej Policje we Włocławku. Tabliczka jest niezgodna z przepisami i policjanci nie będą reagować. Reasumując, do czasu postawienia nowego znaku Pan Grzegorz podobnie jak inni mieszkańcy mogą swobodnie parkować na parkingu przy ul. Piwnej.

B.B.

Zdjęcia (6)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe