IMGW: Od środy dodatnia temperatura. Tygodniowa prognoza

  • 18.01.2021, 08:20 (aktualizacja 18.01.2021, 08:40)
  • IMGW
IMGW: Od środy dodatnia temperatura. Tygodniowa prognoza

Za nami bardzo mroźny okres. Rozpoczynający się tydzień nie będzie jednak kontynuacją tego czasu.  Już od poniedziałku zacznie robić się coraz cieplej, najszybciej na zachodzie. Od środy już w całej Polsce w dzień temperatura będzie dodatnia, a niewielkie mrozy prognozowane są jedynie w nocy i to tylko miejscami. Przez cały tydzień dominować będzie duże zachmurzenie. Okresami występować będą opady deszczu, deszczu ze śniegiem, a początkowo również śniegu. Miejscami opady mogą być marznące, więc na drogach, zwłaszcza na początku tygodnia, warunki mogą być trudne. Poniedziałek zapowiada się dość pogodnie, zwłaszcza we wschodniej połowie kraju. Na zachodzie nasuwająca się stopniowo strefa frontu okluzji spowoduje wzrost zachmurzenia, a po południu miejscami pojawią się opady śniegu, pod koniec dnia na krańcach zachodnich przechodzące w deszcz ze śniegiem. Słabe opady śniegu możliwe są również okresami na wschodzie. Silny mróz notowany w nocy w dzień nieco zelżeje, zwłaszcza na zachodzie. Temperatura maksymalna wynosić będzie
od - 14°C na północnym wschodzie, -10°C w centrum, do 0°C na krańcach zachodnich. Wiatr będzie słaby, na wschodzie, zachodni, w zachodniej połowie kraju, z kierunków południowych. W nocy z poniedziałku na wtorek strefa frontu będzie przemieszczać się dalej na wschód. Za frontem będzie napływać już zdecydowanie cieplejsze powietrze, przez co minimalna temperatura na zachodzie Polski wystąpi w pierwszych godzinach nocnych, a później temperatura będzie stopniowo rosnąć. Termometry będą wskazywać minimalnie od -19°C na krańcach wschodnich, - 12°C w centrum do 0°C na krańcach zachodnich. We wschodniej połowie kraju będzie padał śnieg, w zachodniej na ogół deszcz ze śniegiem i deszcz, okresami również marznący, powodujący gołoledź.  W pasie od Pomorza po Górny Śląsk pokrywa śnieżna może przyrosnąć o kolejne 5 cm. We wtorek już w całym kraju będzie pochmurno. We wschodniej połowie kraju padać będzie śnieg i deszcz ze śniegiem, w zachodniej deszcz ze śniegiem i deszcz. Wciąż miejscami możliwe będą opady marznące. Na drogach lokalnie może być bardzo ślisko. Temperatura maksymalna będzie zdecydowanie wyższa niż w poprzednich dniach i wynosić będzie od -8°C na północnym wschodzie, 0°C w centrum, do 3°Cna krańcach zachodnich. Porywisty wiatr na południu kraju będzie okresami powodował zawieje śnieżne, zwłaszcza na południowym wschodzie Polski.
Od środy pomimo dużego zachmurzenia w całym kraju w dzień temperatura będzie już dodatnia. Będzie od 0°C na północnym wschodzie do 6°C na północnym zachodzie. Miejscami padać będzie  deszcz i deszcz ze śniegiem, a w nocy na wschodzie również śnieg. We wschodniej połowie kraju  opady okresami mogą być jeszcze marznące i powodujące gołoledź. Nieco wzmoże się wiatr, który  okresami będzie porywisty, zwłaszcza w obszarach podgórskich Karpat, gdzie porywy mogą osiągać  do 70 km/h.
W czwartek pogoda nieco się poprawi. Z zza chmur wyjrzy wreszcie słońce. Jedynie na północnym  wschodzie miejscami w dzień może być mgliście. Temperatura maksymalnie wynosić będzie od 1°C na północnym wschodzie do 7°C na północnym zachodzie. Wiatr jeszcze okresami będzie  umiarkowany, nad morzem i na południu porywisty. W piątek ponownie na niebie dominować zaczną chmury. Miejscami pojawią się opady deszczu. Będzie nadal ciepło, od 3°C do 7°C. Wiatr wciąż będzie umiarkowany i miejscami porywisty.
W sobotę i niedzielę nieco się ochłodzi. Opady deszczu prognozowane na sobotę zaczną przechodzić w deszcz ze śniegiem, a w niedzielę nawet w śnieg. Temperatura maksymalna nie będzie osiągać 5°C i wyniesie od 1°C do 4°C, w obszarach podgórskich w niedzielę lekki mróz może utrzymywać się przez cały dzień. Przejściowo w sobotę słabszy wiatr, w niedzielę znów się nasili do umiarkowanego.
Jest spora szansa, że taka nieco chłodniejsza aura pozostanie z nami również na początku kolejnego tygodnia.

IMGW

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe