Leśnicy apelują o pomoc w zidentyfikowaniu osób wyrzucających części samochodowe w lesie

  • 19.01.2021, 15:41 (aktualizacja 19.01.2021, 17:43)
  • B.B.
Leśnicy apelują o pomoc w zidentyfikowaniu osób wyrzucających części samochodowe w lesie Nadleśnictwo Włocławek/PJ

Na terenie lasów wokół Włocławka niestety wciąż pojawiają się nielegalne składowiska śmieci. Niektóre z osób wyrzucających tam swoje odpady postanawia w specyficzny sposób zatrzeć ślady swoich działań poprzez podpalenia. Od dłuższego czasu włocławscy leśnicy mają problem z odpadami pochodzącymi najprawdopodobniej z warsztatu naprawy samochodów.

"Jeśli chodzi o części samochodowe to już 2-3 lata mamy z tym problem na taką dużą skalę. Przez cały rok, raz, dwa razy w miesięcu ktoś przywozi plastikowe części od samochodów, jakieś zderzaki, nadkola. Są one wywożone do większości leśnictw wokół Włocławka. Mimo szerokiej skali działań z naszej strony, nie udało nam się tej osoby namierzyć. Mamy domniemanego sprawcę, czy też sprawców, gdzie ludzie widzieli takie duże samochody wjeżdżające do lasu i nam to zgłaszają." - informuje Mieczysław Olewnik z Nadleśnictwa Włocławek

W tej chwili wszyscy działający w branży naprawy pojazdów muszą dysponować umowami na odbiór plastików, opon i innych elementów samochodów. Drugą kwestią jest to, czy ilość odbieranych odpadów zgadza się z tą, którą zakład ma na stanie. Jeśli nie, "nadmiarowe" odpady mogą znaleźć się w lesie. Dodatkowo, jak już wcześniej wspominaliśmy, wyrzucane części samochodowe są podpalane.

"Każde podpalenie to jest groźba dużego pożaru, mieliśmy już kilka takich sytuacji. Te plastiki są wywożone głównie w nocy, kiedy ludzi nie ma w lesie lub jest ich stosunkowo niewielu. Wtedy śmieci są podpalane, taki pożar się rozprzestrzenia. Nasze służby zazwyczaj w nocy nie mają dyżurów i może dojść do większego pożaru. Mieliśmy już kilka takich przykładów, np. w pobliżu Michelina, czy na Porazie, gdzie od podpalenia części samochodowych ogień przeszedł na drzewa." - dodaje Mieczysław Olewnik z Nadleśnictwa Włocławek

Z informacji jakie uzyskało Nadleśnictwo Włocławek śmieci do lasu dowożone są busem. Dowiedzieliśmy się, że w ubiegłym roku Nadleśnictwo na sprzątanie lasów wydało około 100 000 zł. Leśnicy apelują o rozwagę i ostrożność, a w razie zaobserwowania próby nielegalnego pozbycia się śmieci, proszą o kontakt telefoniczny z:

  • Policją 112
  • Strażą Leśną 608 529 135 lub 604 255 231
B.B.

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe