CBŚP rozbiło grupę przestępczą. Wśród aresztowanych mieszkańcy kujawsko-pomorskiego

  • 25.01.2021, 23:54 (aktualizacja 26.01.2021, 15:55)
  • informacja prasowa/ CBŚP
CBŚP rozbiło grupę przestępczą. Wśród aresztowanych mieszkańcy kujawsko-pomorskiego

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali 7 osób wchodzących w skład międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej przemycającej i handlującej narkotykami. Zatrzymani to mieszkańcy woj. wielkopolskiego, warmińsko – mazurskiego i kujawsko – pomorskiego. Zatrzymani usłyszeli zarzuty i na wniosek prokuratora zostali tymczasowo aresztowani. Prokurator przedstawił zatrzymanym zarzuty przemytu znacznych ilości narkotyków kwalifikowane  z art. 55 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą do 15 lat pozbawienia wolności. Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował do Sądu wnioski o zastosowanie wobec podejrzanych środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd podzielił argumentację prokuratora, uwzględnił wszystkie wnioski i zastosował wobec podejrzanych tymczasowe aresztowanie. W toku postępowania prokurator Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku ustalił, że zorganizowana grupa przestępcza działała od co najmniej czerwca 2018 roku do co najmniej maja 2020 roku na terenie Hiszpanii, Niemiec, Francji, Polski i innych krajów Unii Europejskie. Przedmiotem jej działalności był obrót znacznymi ilościami narkotyków w postaci m.in. marihuany i haszyszu. Dotychczasowe ustalenia wskazują, że w wyniku działalności grupy do obrotu mogło trafić co najmniej 564 kg marihuany o szacunkowej wartości 15 milionów złotych, 36 kilogramów haszyszu o wartości 900 tysięcy złotych oraz kokaina.

Prokuratura wszczęła śledztwo w listopadzie 2019 roku na podstawie ustaleń operacyjnych z których wynikało, że na terenie Europy działała zorganizowana grupa przestępcza o międzynarodowym zasięgu. Z ustaleń wynikało, że członkowie wywodzą się z różnych regionów Polski oraz innych krajów Unii Europejskiej. Grupa prowadziła wewnątrzwspólnotowy przemyt oraz wprowadzała do obrotu hurtowe ilości środków odurzających w postaci marihuany oraz haszyszu z Hiszpanii do innych krajów Unii Europejskiej przy wykorzystaniu środków transportu drogowego – ciężarówek przewożących dla zamaskowania legalny towar. W wyniku podjętych działań już w lutym 2020 roku zlikwidowano w Hiszpanii 18 plantacji konopi, gdzie znajdowało się 14,5 tys. Krzewów z których uzyskano by ok. 1,5 tony marihuany o wartości ok. 45 milionów złotych. Ponadto dokonano przejęcia 270 kg marihuany, 25 kg haszyszu, kokainy, 7 jednostek broni palnej oraz zatrzymano 63 osób narodowości polskiej, hiszpańskiej, marokańskiej i litewskiej. Działania są efektem współpracy  działających pod nadzorem Prokuratury Krajowej policjantów CBŚP ze służbami hiszpańskimi, przy wsparciu Europolu i Eurojustu.

informacja prasowa/ CBŚP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe