U kolejnych 30 000 kur stwierdzono ptasią grypę. Wprowadzono specjalną strefę

  • 26.01.2021, 14:09 (aktualizacja 26.01.2021, 15:54)
  • B.B.
U kolejnych 30 000 kur stwierdzono ptasią grypę. Wprowadzono specjalną strefę

Od kilku tygodni z Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego spływają informacje o kolejnych przypadkach ptasiej grypy w naszym regionie. Dotychczas choroba dotknęła dwóch hodowli indyków i jednej kur, w sumie kilkadziesiąt tysięcy ptaków. Dodatkowo ptasią grypę miały 3 martwe łabędzie znalezione na terenie powiatu toruńskiego.

Niestety dzisiaj od rzecznika prasowego Wojewody Mikołaja Bogdanowicza otrzymaliśmy informację o kolejnym ognisku choroby w powiecie chełmińskim.

"To kolejny przypadek tej choroby w województwie kujawsko-pomorskim. Tym razem mówimy o 30 tys. kur. Działa sztab kryzysowy. Sytuacja jest monitorowana. Pracują służby weterynaryjne. Podjąłem decyzję o wprowadzeniu stref: zapowietrzenia oraz zagrożenia ptasią grypą. Ponadto, zobowiązałem m.in. straż łowiecką i rybacką do przeszukania dwóch zbiorników wodnych znajdujących się na terenie powiatów: chełmińskiego i wąbrzeskiego." – mówił Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

Strefa zapowietrzenia to obszar w obrębie 3 km od miejsca ogniska. Natomiast teren w promieniu 10 km to obszar zagrożony ptasią grypą. Na terenie zapowietrzonym m.in. właściciele drobiu muszą zadbać o to, aby nie był możliwy kontakt ptactwa z innym z sąsiednich gospodarstw lub z ptactwem dzikim. Obowiązkowe jest też stosowanie wskazanych środków bezpieczeństwa biologicznego.

B.B.

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe