Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 16:09
Reklama
Reklama

U kolejnych 30 000 kur stwierdzono ptasią grypę. Wprowadzono specjalną strefę

Podziel się
Oceń

U kolejnych 30 000 kur stwierdzono ptasią grypę. Wprowadzono specjalną strefę

Od kilku tygodni z Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego spływają informacje o kolejnych przypadkach ptasiej grypy w naszym regionie. Dotychczas choroba dotknęła dwóch hodowli indyków i jednej kur, w sumie kilkadziesiąt tysięcy ptaków. Dodatkowo ptasią grypę miały 3 martwe łabędzie znalezione na terenie powiatu toruńskiego.

Niestety dzisiaj od rzecznika prasowego Wojewody Mikołaja Bogdanowicza otrzymaliśmy informację o kolejnym ognisku choroby w powiecie chełmińskim.

"To kolejny przypadek tej choroby w województwie kujawsko-pomorskim. Tym razem mówimy o 30 tys. kur. Działa sztab kryzysowy. Sytuacja jest monitorowana. Pracują służby weterynaryjne. Podjąłem decyzję o wprowadzeniu stref: zapowietrzenia oraz zagrożenia ptasią grypą. Ponadto, zobowiązałem m.in. straż łowiecką i rybacką do przeszukania dwóch zbiorników wodnych znajdujących się na terenie powiatów: chełmińskiego i wąbrzeskiego." – mówił Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

Strefa zapowietrzenia to obszar w obrębie 3 km od miejsca ogniska. Natomiast teren w promieniu 10 km to obszar zagrożony ptasią grypą. Na terenie zapowietrzonym m.in. właściciele drobiu muszą zadbać o to, aby nie był możliwy kontakt ptactwa z innym z sąsiednich gospodarstw lub z ptactwem dzikim. Obowiązkowe jest też stosowanie wskazanych środków bezpieczeństwa biologicznego.


Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama