Anna Gembicka nie zasiada już w radzie agencji rozdzielającej pieniądze

 • 22.02.2021, 21:00 (aktualizacja 23.02.2021, 09:10)
 • Źródło: https://oko.press/glinski-powolal-rade-narodowego-instytutu-wolnosci/
Anna Gembicka nie zasiada już w radzie agencji rozdzielającej pieniądze

Narodowy Instytut Wolności to utworzona w 2017 roku wśród głosów sprzeciwu i kontrowersji agencja wykonawcza mająca za zadanie rozdysponowanie funduszy na organizacje pozarządowe. Gdy tworzono NIW wiele środowisk podkreślało, że wraz z "centralizacją w Instytucie agend rządowych rozdzielających środki publiczne dla organizacji pozarządowych, nastąpi ograniczenie swobody działania NGOsów oraz preferowanie podmiotów związanych z partią rządzącą". Instytut posiada dwa organy: dyrektora oraz radę. Do tej pory w radzie zasiadała Anna Gembicka obecnie sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W lipcu 2020 publikowaliśmy artykuł pod tytułem: "Mąż dyrektor biura Anny Gembickiej otrzymał dotację z agencji, w której radzie zasiada Anna Gembicka. Z publicznych pieniędzy skorzystały także osoby, które były zaangażowane w jej kampanię"  w którym wykazaliśmy m.in  jak wielkie "szczęście" miały nowo powstałe organizacje pozarządowe, w których przedstawicielami były osoby pomagające w kampanii Anny Gembickiej, bowiem ich projekty akurat zakwalifikowały się na ogromne dotacje Narodowego Instytutu Wolności. Wyjątkowymi szczęściarzami i beneficjantami funduszy z Narodowego Instytutu Wolności okazali się głównie mąż dyrektor biura Anny Gembickiej, Daniel Nowak, który występował o dotacje jako przedstawiciel Stowarzyszenia Otoczenia Przedsiębiorców ProBiznes założonego w 2019 roku, oraz rodzina Państwa Trocikowskich z Kaniewa, założycieli (w 2019 roku) stowarzyszenia "Lornetka". Pani Trocikowska podczas kampanii wyborczej pojawiała się nawet przy boku Anny Gembickiej na konferencji prasowej w Grudziądzu ubrana w koszulkę "Nowy dworzec dla Grudziądza"(!) W Majątku Kaniewo należącym do Trocikowskich, Anna Gembicka zorganizowała nawet spotkanie z mediami. Jednak w kolejnej kadencji rady NIW Anna Gembicka już nie zasiądzie. Minister Piotr Gliński, przewodniczący Komitetu ds. Pożytku Publicznego nie powołał jej na kolejną kadencję. Pięciu członków z poprzedniej rady pozostało. W związku z powyższym skierowaliśmy do Narodowego Instytutu Wolności pytania o powody, odpowiedzi jak nie było tak nie ma, czekamy od blisko tygodnia, ale znając poszanowanie do prawa prasowego lokalnych działaczy PiS - odpowiedzi zapewne nie dostaniemy. Jak donoszą ogólnopolskie media, m.in OkoPress nowa rada to "sami swoi". 

"Do reprezentacji strony społecznej minister Gliński wybrał:

 • Tymoteusza Zycha – wiceprezesa „Ordo Iuris”, wiceprzewodniczącego prawicowej Konfederacji Inicjatyw Pozarządowych, wybranego też przez ministra Glińskiego na delegata Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego;
 • Jarosława Biereckiego – starszego brata senatora PiS Grzegorza Biereckiego (twórcy SKOK-ów), byłego radnego PiS w pomorskim sejmiku, prezesa powiązanej ze SKOK-ami Fundacji Wspierania Ubezpieczeń Wzajemnych;
 • dr Annę Budzanowską – do 14 lutego 2021 wiceminister edukacji i nauki oraz przewodniczącą zespołu ds. wdrażania reformy szkolnictwa wyższego, współtwórczynię cyklu konferencji „Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości”, byłą członkinię Rady Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta.
 • Eliasza Grubińskiego – rocznik 1991, od 28 października do 8 listopada 2020 członka gabinetu politycznego wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego zatrudnionego jako doradca ds. cyberbezpieczeństwa, od 9 listopada 2020 zastępcę dyrektora Departamentu Analiz Przygotowań Obronnych Administracji (DAPO) w Kancelarii Premiera. Wcześniej wieloletniego instruktora harcerstwa w ZHP i pracownika Ministerstwa Środowiska;
 • Wojciecha Jachimowicza – przewodniczącego Rady Narodowego Instytutu Wolności I kadencji, powołanego przez ministra Glińskiego także na członka Rady Pożytku Publicznego, regionalistę, właściciela prywatnego muzeum instrumentów muzycznych w Szybie, redaktora naczelnego czasopism: „Merkuriusz Regionalny” i „Dziedzictwo Kresowe”.

Oprócz strony społecznej w radzie zasiadają:

 • Piotr Mazurek – przedstawiciel ministra Glińskiego, pełnomocnik rządu do spraw polityki młodzieżowej, współzałożyciel Społecznego Komitetu Obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, wcześniej współpracownik Fundacji Republikańskiej oraz wiceprezes libertariańskiego Stowarzyszenia KoLiber.
 • prof. Ewa Leś – przedstawicielka ministra Glińskiego, członkini Narodowej Rady Rozwoju przy prezydencie RP, politolożka, kierowniczka Zakładu Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w Instytucie Polityki Społecznej UW.
 • Marek Rymsza – przedstawiciel prezydenta RP, socjolog, od 2017 doradca prezydenta.
 • Iwona Gibas – przedstawicielka jednostek samorządu terytorialnego, wieloletnia dyrektor biura poselskiego Beaty Szydło, członek zarządu Województwa Małopolskiego.
 • Bartłomiej Orzeł – w radzie reprezentant ministra Glińskiego, pełnomocnik rządu ds. Programu Czyste Powietrze.
 • Piotr Patkowski – przedstawiciel Ministra Finansów."

Wart dodać na koniec, że 

"W pierwszej, trzyletniej kadencji do składu Rady powołano m.in. Weronikę Czyżewską-Waglowską z Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych (jeden z podmiotów, który protestował przeciwko powołaniu nowej agendy rozdzielającej środki), która tłumaczyła:

„Zrobiłam to po to, żeby pilnować wartości. Chodzi o to, by pokazywać własny pogląd na działanie sektora społecznego, nawet jeśli na koniec zostaję przegłosowana”

Podkreślała jednocześnie, że uznanie rady za organ niezależny od władzy byłoby nieporozumieniem.". W 2018 Instytut dysponował budżetem wysokości 130 milionów złotych.

Źródło: https://oko.press/glinski-powolal-rade-narodowego-instytutu-wolnosci/

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
poszła won
poszła won 28.02.2021, 13:29
Ale ryło !!!!!!!!!!!! ha ha ha
Pop
Pop 23.02.2021, 19:00
Tttt
plobyznes
plobyznes 23.02.2021, 15:03
Dobra wiadomość :) smutek w PIńczacie i Kaniewie.
BC
BC 25.02.2021, 13:07
Oj nie tylko nie tylko.Wielu czekało w kolejce

Pozostałe