Stowarzyszenie Saperów Polskich we Włocławku uczciło rocznicę wbicia słupa granicznego w Czelinie nad Odrą

  • 27.02.2021, 12:52 (aktualizacja 27.02.2021, 13:05)
  • B.B.
Stowarzyszenie Saperów Polskich we Włocławku uczciło rocznicę wbicia słupa granicznego w Czelinie nad Odrą B.B.

O godzinie 12:00 przy Pomniku Sapera odbyła się uroczystość zorganizowana przez Stowarzyszenie Saperów Polskich we Włocławku, upamiętniająca historyczne wydarzenie, jakim było wbicie słupa granicznego w Czelinie nad Odrą przez żołnierzy 6. samodzielnego zmotoryzowanego batalionu pontonowo-mostowego. Z uwagi na pandemię koronawirusa uroczystość była skromniejsza niż te, do których byliśmy przyzwyczajeni w ubiegłych latach. Głos zabrał pułkownik Ryszard Chodynicki.

"27 stycznia minęło 10 rocznica utworzenie Stowarzyszenia Saperów Polskich, czyli tych wszystkich spadkobierców tradycji naszych dziadków, ojców, którzy walczyli w tamtym czasie o wolną Polskę, osiedli później we Włocławku. Przybywali również na nasze uroczystości. Tak się złożyło, że tę rocznicę nie mogliśmy w całym wymiarze przeprowadzić, czyli uroczystość patriotyczno-historyczną pod pomnikiem, potem częścią artystyczną w Centrum Kultury Browar B. (...) Warto przypomnieć, kto tworzył tę historię 76 lat temu. Chcę powiedzieć, że właśnie 27 lutego 1945 r. to początek walki o tożsamość naszych ziem zachodnich. Ci żołnierze od 27 lutego do 16 kwietnia walczyli o tożsamość i przyłączenie starych polskich ziem do macierzy. Dla upamiętnienia tamtych dni stoi tutaj replika słupa granicznego w Czelinie nad Odrą." - powiedział pułkownik Ryszard Chodynicki

Na zakończenie uroczystości uczestnicy złożyli wieńce oraz znicze.

B.B.

Zdjęcia (27)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe