M.Wojtkowski o radnych PiS "Usta pełne frazesów". Chodzi o in vitro...

  • 02.03.2021, 12:44 (aktualizacja 02.03.2021, 13:06)
  • B.B.
M.Wojtkowski o radnych PiS "Usta pełne frazesów". Chodzi o in vitro...

Dziś przed godziną 9:00 odbyła się konferencja prasowa dotycząca programu in vitro we Włocławku. Wzięli w niej udział prezydent Marek Wojtkowski, przewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej Krystian Łuczak oraz przewodniczący kluby radnych Lewica Piotr Kowal. Miejski program in vitro przechodzi do realizacji.

"Porozumieliśmy się w kwestii tego, jak ten program ma wyglądać, jaka to będzie kwota w tym roku i będzie ona opiewała na 100 000 zł. Mamy świadomość, że te potrzeby są większe, ale musimy być uczciwi, w przeciwieństwie do obecnie rządzących i jasno powiedzieć, że nie od razu uda się przejść do realizacji. Przed nami jest jeszcze przygotowanie tego programu. Dzisiaj z tego powodu poprosiliśmy państwa o przybycie, bo za pośrednictwem mediów chcielibyśmy poprosić mieszkańców Włocławka, aby zgłaszali się do Urzędu Miasta, do radnych, tak abyśmy mogli zdiagnozować potrzeby. Jest to niezbędne, aby program uzyskał akceptację komisji przy Ministerstwie Zdrowia. Jeżeli tego nie zrobimy, wdrożyć tego programu się nie da." - powiedział Piotr Kowal

Z danych Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w naszym kraju około 1,5 miliona par ma problem płodnością, z doczekaniem się potomstwa. Takim osobom naprzeciw chcą wyjść przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej i Lewicy.

"Przejdę do konkretów. Tak jak było mówione, na ten rok mamy zarezerwowane 100 000 zł. Nie będziemy tego głosować poprawki do budżetu, ponieważ ta kwota jest w dyspozycji Wydziału Zdrowia, więc tutaj wystarczy zwykłe zarządzenie. To jest oczywiście początek, bo w tej chwili przechodzimy do przygotowania wszelkich procedur tego programu. Musimy zapewnić sobie operatora, który za to zadanie będzie na terenie miasta odpowiadał. To jest cała procedura i ona oczywiście chwilę potrwa. Jeśli potrzeby będą większe, to zobowiązujemy się, że te pieniądze znajdziemy, bo to jest niezwykle ważny program. Bardzo źle się stało, że program, który w Polsce bardzo dobrze funkcjonował, ze względów ideologicznych, nie oszukujmy się, został zakończony. 1,5 miliona par zostało bez żadnego wsparcia. To się dzieje w XXI wieku, gdzie takie decyzje zapadają. Ja takich decyzji kompletnie nie rozumiem. Dlatego bardzo się cieszę, że rozpoczynamy prace nad programem in vitro we Włocławku. Postaramy się zrobić wszystko, żeby pomóc. Chciałem podziękować radnym Koalicji Obywatelskiej i Lewicy za tą cenną społecznie inicjatywę. Jestem ciekaw reakcji naszych radnych opozycyjnych, którzy mają usta pełne frazesów, podejmują różne tematy społeczne, ciekaw jestem jak w takiej sytuacji się zachowają." - dodał Marek Wojtkowski

Na zakończenie prezydent podkreślił, że oczekuje wsparcia ze strony radnych Prawa i Sprawiedliwości. Wyraził nadzieję, że nie podejdą do tej sprawy w sposób ideologiczny.

B.B.

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe