Krajowy Zasób Nieruchomości prowadzi rozmowy z samorządami. Mieszkania mają być budowane również we Włocławku

  • 05.03.2021, 13:04 (aktualizacja 05.03.2021, 13:23)
  • B.B.
Krajowy Zasób Nieruchomości prowadzi rozmowy z samorządami. Mieszkania mają być budowane również we Włocławku B.B.

Dziś na Bulwarach odbyła się konferencja prasowa Wiceminister Rozwoju, Pracy i Technologii Iwony Michałek, przedstawiciela Krajowego Zasobu Nieruchomości Jakuba Pyżanowskiego oraz Radnego Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Rafała Sobolewskiego. Tematem spotkania z mediami był program mieszkaniowy dla samorządów.

"Chcemy Państwu przedstawić pewne założenia programu mieszkaniowego, do którego namawiamy samorządy. Chcemy budować mieszkania przeznaczone dla osób, których nie stać za zakup lokali komercyjnie. Namawiamy gminy, wójtów, burmistrzów dużych i mniejszych miejscowości, by przystąpiły do tego programu. Bardzo ważne jest to, że proponujemy montaż finansowy dla gmin i oprócz niewielkiego wkładu własnego jakim jest nieruchomość w postaci działki nic to więcej gminy nie kosztuje. Do tej pory odwiedziliśmy 20 samorządów i muszę powiedzieć, że jest bardzo duże zainteresowanie. Najprawdopodobniej, w krótkim czasie, w naszym okręgu powstanie spółka, która będzie zarządzała minimum 1000 mieszkań." - powiedziała Iwona Michałek

Główne założenie Krajowego Zasobu Nieruchomości polega na tym, by nie angażować środków samorządów. Finansowanie ma pochodzić m. in. z Funduszu Dopłat, Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa.

"Mieszkania będą powstawały w standardzie "pod klucz", to znaczy, że trzeba będzie wprowadzić do nich wyłącznie meble i można w nich zamieszkać. Szacujemy, że koszt czynszu jaki będzie musiał być opłacany przez mieszkańców będzie na poziomie 11-12 zł. Oczywiście te nasze założenie zweryfikuje koszt prac budowlanych. Istotne jest też to, jaką część kosztu budowy będzie stanowił kredyt. Ale te koszty czynszów, będzie można jeszcze obniżyć o dopłaty z funduszu, który jest prowadzony z programu Mieszkanie na Start. To wszystko może sprawić, że te mieszkania będą dostępne dla sporej liczby mieszkańców polskich samorządów." - informuje Jakub Pyżanowski

Według założeń w 2023 roku zacznie się budowa pierwszych budynków. W naszym mieście Krajowy Zasób Nieruchomości przejął działkę przy ulicy Starodębskiej. Na powierzchni 4 000 m kwadratowych powstanie około 60 mieszkań w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. Gmina wspólnie z SIM określi kryteria, które spełniać muszą kandydaci na mieszkańców nowobudowanych domów. Ustawa dopuszcza najem długoterminowy z dojściem do własności. Do tej pory KZN podjął współpracę z ponad 200 gminami. Rozmowy dotyczą gruntów o powierzchni ponad 550 ha, na których może powstać ok. 18 000 mieszkań.

B.B.

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe