Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 03:04
Reklama
Reklama

Epidemia przerwała obchody 120-lecia Liceum Ziemi Kujawskich. Odwołano zjazd absolwentów i planowane wydarzenia. Co dalej z uroczystościami?

Podziel się
Oceń

Epidemia przerwała obchody 120-lecia Liceum Ziemi Kujawskich. Odwołano zjazd absolwentów i planowane wydarzenia. Co dalej z uroczystościami?

I Liceum Ogólnokształcące im. Ziemi Kujawskiej we Włocławku powstało w 1900 r. jako Włocławska Szkoła Handlowa. Inicjatywa utworzenia placówki edukacyjnej wyszła od Komitetu Obywatelskiego, na czele którego stał Ludwik Bauer. Uroczyste otwarcie szkoły nastąpiło 4 listopada 1900 r. Początkowo nauczanie odbywało się w pomieszczeniach przy ulicy Łęgskiej. Do obecnego budynku przeniesiono się dopiero 2 lata później, w 1902 r. kiedy gmach przy obecnej ulicy Adami Mickiewicza (ówczesnej Gęsiej). Wciągu kolejnych lat placówka przechodziła różne dzieje, łącznie ze zmianą nazwy. Od 1922 funkcjonowała jako Państwowe Gimnazjum Ziemi Kujawskiej. Trzy lata później szkoła otrzymała kolejną nazwę Państwowe Gimnazjum Ziemi Kujawskiej. Do września 1939 roku szkoła przeszła kolejną reorganizację. Wprowadzono czteroklasowe gimnazjum i dwuklasowe liceum. W 1932 roku szkoła zmieniła nazwę na Państwowe Gimnazjum i Liceum Ziemi Kujawskiej. W 2014 roku szkoła zmieniła nazwę na I Liceum Ogólnokształcące im. Ziemi Kujawskiej i Gimnazjum Dwujęzyczne. Łatwo policzyć, że w ubiegłym roku liceum przy ulicy Adama Mickiewicza obchodziło 120 lat istnienia. Niestety, pandemia koronawirusa pokrzyżowała plany dotyczące obchodów okrągłej rocznicy.

"Nasze uroczystości, niestety przerwane z powodu pandemii, rozpoczęliśmy w lutym 2020 r. uroczystym koncertem naszego zespołu Another Way. Była też zaplanowana część artystyczna. Zaprosiliśmy do naszej wyremontowanej auli emerytowanych nauczycieli oraz absolwentów dawnych oraz niedawnych. Chcieliśmy zorganizować takie międzypokoleniowe spotkanie, zgodnie z duchem koncertu, ponieważ pokazywał on historię LZK. Po tej uroczystości wszyscy zeszliśmy na dziedziniec szkoły na pokaz sztucznych ogni, których było oczywiście 120. To jeszcze udało nam się zrobić. Po tym rozpoczęliśmy wykłady jubileuszowe. Udało się przeprowadzić tylko dwa. Pierwszy wygłosił nasz absolwent mieszkający w Gdańsku i dotyczył Chin. Następnie odbył się drugi wykład przeprowadzony również przez naszego absolwenta, dr Wiesława Nowakowskiego. Wygłosił prelekcję "Genetyczne i środowiskowe podstawy zdrowia i choroby". Niestety krótko później praca szkoły została zawieszona z powodu koronawirusa." - informuje Małgorzata Bisaga, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Ziemi Kujawskiej we Włocławku

Wykłady dotyczące różnych zagadnień były zaplanowane aż do zakończenie roku szkolnego. Z powodu pandemii prelekcje nie zostały przeprowadzone. W czerwcu miał się odbyć punkt kulminacyjny obchodów 120-lecia LZK, czyli zjazd absolwentów. Rozpoczęcie uroczystości miało nastąpić w Katedrze, a następnie byli uczniowie, nauczyciele, personel administracyjny mieli przemaszerować do Centrum Kultury Browar B. Tam, zgodnie z planem, czekałaby na nich część artystyczna.

"Te elementy nie zostały zorganizowane, więc tak naprawdę przed nami zorganizowanie zjazdu. Miał się też odbyć mecz absolwentów z obecnymi uczniami. Na zakończenie spacer po cmentarzu, gdzie zapalilibyśmy znicze na grobach nauczycieli, którzy od nas odeszli. Niestety, to się nie odbyło. Czekam na kolejne spotkania z organizatorami zjazdu. Szkoła powstała w 1900 r., natomiast sam gmach LZK został oddany do użytku w 1902 r. wobec tego zaraz będziemy mogli obchodzić 120-lecie gmachu szkoły. W przyszłym tygodniu będziemy toczyć rozmowy, czy przesuwamy te uroczystości, czy planujemy coś nowego. W tym momencie trudno mi coś więcej powiedzieć, jakie będą dalsze losy tej wspaniałej uroczystości." - dodaje Małgorzata Bisaga, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Ziemi Kujawskiej we Włocławku

Jeszcze przed pandemią, chęć uczestnictwa w obchodach wielkiej rocznicy zgłosiło ponad 250 absolwentów, w większości mieszkających poza granicami Włocławka, czy nawet naszego województwa. Ci, którzy mieszkają nieco bliżej, chęć udziału zgłosiliby zapewne później, lecz zapisy zostały przerwane w lutym z powodu pandemii.

Do Liceum Ziemi Kujawskiej uczęszczało wiele osób, które zrobiły ogólnopolską, a nawet ogólnoświatową karierę w różnych dziedzinach, od nauki, przez politykę, po branżę rozrywkową. Wśród nich najbardziej znaną osobą jest piosenkarka Maryla Rodowicz, która poza osiągnięciami na wielkiej scenie, może pochwalić się także sukcesami sportowymi na szczeblu młodzieżowym. Również z branżą rozrywkową związany jest Andrzej Nejman, który zyskał wielką popularność grając w telenoweli Złotopolscy. Wśród absolwentów szkoły można znaleźć takie postacie jak: profesora nauk biologicznych Andrzeja Tretyna, związanego z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika, czy profesora Jacka Staszewskiego, historyka czasów nowożytnych. LZK wciąż utrzymuje wysoki poziom, o czy mogą świadczyć liczne wyróżnienia.

"Przede wszystkim takim miernikiem jest Ranking Perspektyw, który odbywa się co roku. Pokazuje on 3 dziedziny brane pod uwagę: Ranking Ogólny, Maturalny i Olimpijski pokazujący sukcesy uczniów w olimpiadach ogólnopolskich. Tutaj już od wielu lat w Rankingu Perspektyw jesteś pierwszą szkołą we Włocławku. Są też przyznawane tarcza, złota, srebrna i brązowa dla najlepszych szkół. W tym roku uzyskaliśmy złotą tarczę, więc jesteśmy w gronie najlepszych szkół w Polsce, co bardzo mnie cieszy. Dodatkowo jesteśmy jedyną włocławską szkołą, która znajduje się w Rankingu Olimpijskim. Nasi uczniowie biorą też udział w olimpiadach na szczeblu międzynarodowym, nie zdarza się to tak bardzo często, ale co jakiś czas zdarza się taka możliwość. W Maturze 2019 nasz uczeń miał najlepszy w całej Polsce, wśród wszystkich maturzystów wynik maturalny. Uzyskał specjalną nagrodę, stypendium. Miał 5 maksymalnych wyników, 100%, z języka polskiego podstawowego, języka polskiego rozszerzonego, matematyki na poziomie podstawowym, historii rozszerzonej i WOS rozszerzony. Tylko z języka angielskiego poszło mu nieco gorzej, uzyskał 98% możliwych punktów. Teraz młodzież postawiła na działania prospołeczne, już od kilku lat bierzemy udział w olimpiadzie Zwolnieni z Teorii. Jest to jedyna olimpiada w Polsce, która nie jest ukierunkowana typowo na wiedzę teoretyczną, a na praktyczne działania młodzieży. Za to są przyznawane Złote i Srebrne Wilki. W 2019 r. nasi uczniowie zdobyli Złotego Wilka za najlepszy projekt technologiczny za zbudowanie 7-metrowego pianina, na którym grało się chodząc po nim." - dodaje Małgorzata Bisaga, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Ziemi Kujawskiej we Włocławku

Wiele projektów realizowanych przez Liceum im. Ziemi Kujawskiej, jak choćby wymiany uczniów z innymi państwami zostały zawieszone z powodu pandemii.


Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama