Rozmowa z dr Mariuszem Strupiechowskim - specjalistą w leczeniu chorób naczyń krwionośnych i limfatycznych z Centrum Medycznego Łubna

  • 14.04.2021, 15:01 (aktualizacja 14.04.2021, 20:00)
  • artykuł sponsorowany
Rozmowa z dr Mariuszem Strupiechowskim - specjalistą w leczeniu chorób… fot.B.B.

Żyjemy w czasach, kiedy coraz więcej osób ma problem z żyłami czy tętnicami, chociażby w postaci tzw. pajączków, czy żylaków. Takie osoby kierowane są najczęściej do chirurgów, zazwyczaj ogólnych zamiast do angiologa. Takiego specjalisty nie trzeba daleko szukać, bowiem we Włocławku przyjmuje lekarz medycyny Mariusz Strupiechowski. Panie doktorze, proszę powiedzieć czym dokładnie zajmuje się angiolog i jak długo specjalizuje się Pan w tej dziedzinie?

- Angiologią zajmuje się około 10 lat. Ogólnie mówiąc, jest to specjalizacja zajmująca się leczeniem wszystkich zmian, chorób żył, tętnic, naczyń limfatycznych. Oprócz leczenia, jest to również profilaktyka miażdżycy, zmian miażdżycowych w tętnicach szyjnych, w tętnicach kończyn dolnych. Wykrywanie takich zmian jak powikłania zakrzepowo-zatorowe, obrzęki limfatyczne.

W przypadku jakich dolegliwości należy udać się do angiologa i jakie jakie choroby on diagnozuje?

To bardzo szerokie pytanie, ponieważ różne są dolegliwości ze strony układu żylnego, zaczynając od obrzęków, zmian na skórze drobnych naczyń, żylaków. Wtedy wykonujemy diagnostykę w kierunku niewydolności żylnej kończyn dolnych, niewydolności limfatycznej. Jeżeli chodzi o układ tętniczy to tętnice kończyn dolnych, zaczynając od przewlekłego niedokrwienia, dolegliwości bólowych w trakcie chodzenia, po bardziej zaawansowane zmiany miażdżycowe, gdy jest nawet zagrożenie utraty kończyny. Wtedy diagnostyka USG i diagnostyka tomograficzna potrafi wyprzedzić ostre niedokrwienie i skierować pacjenta na leczenie specjalistyczne. Do tego jeszcze diagnostyka zmian miażdżycowych w tętnicach szyjnych, które często nie dają żadnych dolegliwości, a pierwszym objawem bywa udar mózgu. Zwykłe badanie USG tętnic szyjnych potrafi go uprzedzić.

Wnioskuję, że diagnostyka opiera się głównie o badania USG.

Badanie podmiotowe, badanie przedmiotowe, wywiad, badanie tętna dostępnego, czyli na kończynach dolnych, osłuchiwanie tętnic szyjnych, a następnie USG tętnic szyjnych. Ono jest bezinwazyjne, proste, bezbolesne, a zarazem bardzo ważne.

Jakie sposoby leczenia są najczęściej stosowane w przypadku chorób naczyń?

To zależy, czy jest to układ żylny, czy tętniczy. W przypadku żylnego to czasami pomaga nam farmakoterapia, kompresjoterapia, czyli metoda leczenia uciskiem. Drobne zmiany możemy leczyć laseroterapią, a jeśli zmiany są zaawansowane, to musimy kierować na zabiegi usuwania naczyń żylnych. Trzeba jednak pamiętać, że nie do końca można te naczynia żylne usuwać, bo wykorzystywane są na przykład w leczeniu zaawansowanej choroby wieńcowej. A jeśli chodzi o układ tętniczy typowe leczenie miażdżycy. Leczenie przeciwpłytkowe i profilaktyka – odstawienie używek takich jak papierosy.

Jak wygląda oferta z zakresu angiologii w Centrum Medycznym Łubna?

Nasza oferta z tego zakresu jest oparta na diagnostyce ultrasonograficznej, leczeniu zachowawczym, ale też na leczeniu laseroterapią zmian żylnych na kończynach dolnych. Wkrótce nasza oferta zostanie rozszerzona o bardziej zaawansowane zabiegi.

W jaki sposób można umówić się na badanie lekarskie do Pana?

Telefonicznie pod numerem 796 181 713 w godzinach od 9:00 do 17:00.

Myślę, że na koniec naszej rozmowy warto dodać, że angiologia to nie jedyna Pana specjalizacja.

Tak, specjalizuję się również w chorobach wewnętrznych. Ponadto zajmuje się też kardiologią pracując na Oddziale Kardiologii od 15 lat. Współistnienie chorób serca i chorób naczyń jest bardzo częste, więc pacjent ma profesjonalną opiekę w tym zakresie.

 

artykuł sponsorowany

Zdjęcia (6)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe