Bp. Mering: "Kryzys powołań dotknął diecezję (...) 18 lat temu w diecezji pracowało 152 wikariuszy, dzisiaj już tylko 118"

  • 25.04.2021, 21:34 (aktualizacja 25.04.2021, 22:02)
  • B.O./diecezja.wloclawek.pl
Bp. Mering: "Kryzys powołań dotknął diecezję (...) 18 lat temu w diecezji… fot. B.Obałkowska

Dziś w niedzielę, 25 kwietnia w kościołach odczytywano list, jaki biskup włocławski Wiesław Mering wystosował do wiernych. Mowa w nim o sytuacji powołaniowej w Diecezji Włocławskiej, zwłaszcza o kryzysie powołań. Bp Mering przypomina w liście, że włocławskie seminarium duchowne ma ponad 450 lat historii. Obecnie studiuje w nim 24 alumnów, spośród których dwóch otrzyma święcenia prezbiteratu w czerwcu tego roku. Biskup Włocławski zauważa, że nie tylko niepokojąca jest niewielka liczba kleryków w seminarium, ale także zmniejszająca się liczba księży:

„Kiedy w 2003 roku przyszedłem do diecezji, jako nowy biskup włocławski, wszystkich księży inkardynowanych do niej było 540 – dzisiaj jest ich już tylko 492, z czego coraz większą liczbę stanowią księża w wieku starszym oraz emeryci, których obecnie jest 71. W 2020 roku zmarło aż 13 kapłanów, a od początku tego roku już pięciu”.

Jako najbardziej zauważalny znak coraz trudniejszej sytuacji personalnej w diecezji bp Mering wskazał zmniejszającą się liczbę młodych księży.

18 lat temu w diecezji pracowało 152 wikariuszy, dzisiaj już tylko 118. Oznacza to, że w parafiach, w których kiedyś posługę kapłańską pełniło pięciu czy czterech wikariuszy – dziś jest ich zaledwie trzech lub dwóch; w parafiach z dwoma wikariuszami – obecnie, najczęściej pracuje jeden. A co powiedzieć o tych parafiach, w których od lat wikariusza nie ma już wcale i pracę duszpasterską prowadzi sam ksiądz proboszcz?! (...)Mała liczba święconych kapłanów, choroba, wypadki losowe, śmierć zabierająca księży w sile wieku – jak to miało miejsce w ostatnim czasie, gdy diecezja straciła kilku kapłanów z powodu epidemii koronawirusa, to wszystko sprawia, że biskup musi podejmować kolejne niełatwe decyzje personalne i zabierać księdza z jednej parafii, by posłać go tam, gdzie jest jeszcze większa potrzeba. Obecnie w 10 parafiach brakuje księży, by móc odbudować stan personalny sprzed roku” - dodaje biskup


Bp Mering zaapelował do diecezjan o modlitwę o nowe, dobre i święte powołania:

„Wyjść one mogą tylko ze świętych rodzin! Módlmy się za nasze rodziny, za młodych Polaków, by nie dali się zwieść pokusie życia wygodnego, dostatniego, bez Boga w sercu. Nasze dni, przyszłość Ojczyzny i cała kultura zależą od świętych rodzin, które rodzą świętych kapłanów. Przypomnijmy domy rodzinne św. Jana Pawła II, sługi Bożego ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, bł. ks. Jerzego Popiełuszki i tylu innych”.


Ksiądz Biskup poprosił duchownych i świeckich o modlitewny szturm nieba, wyrażając przekonanie, że Pan tej modlitwy wysłucha „jeśli będzie szczera, wypływająca z wiary, pełna ufności”.

B.O./diecezja.wloclawek.pl

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Voytec
Voytec 29.04.2021, 10:16
Modlitwa o powołania kapłańskie i zakonne
Jezu, Boski Pasterzu, Ty powołałeś Apostołów i uczyniłeś ich rybakami ludzi. Wezwij i dzisiaj młodych ludzi do Twojej służby. Ty nieustannie żyjesz dla nas. Twoja ofiara nieprzerwanie uobecnia się na naszych ołtarzach, bo pragniesz, by wszyscy ludzie mieli udział w Twoim odkupieniu. Niechaj ci, których powołałeś, rozpoznają Twoją wolę i daj im oczy otwarte na potrzeby całego świata. Daj im usłyszeć nieme prośby tylu ludzi, błagających o światło prawdy i ciepło prawdziwej miłości. Pozwól im wiernie trwać w dziele budowania Twego Mistycznego Ciała, by w ten sposób kontynuowali Twoje posłannictwo. Uczyń ich solą ziemi i światłością świata. Panie spraw, aby wiele dziewcząt i chłopców wielkodusznie i bez wahania poszło za głosem Twej miłości. Obudź w ich sercach pragnienie doskonałego życia według Ewangelii oraz wolę bezinteresownej służby dla Kościoła. Daj im gotowość przyjścia z pomocą wszystkim tym, którzy potrzebują ich pomocnych rąk i miłosiernego pochylenia nad ludzką nędzą. Amen.
fd
fd 26.04.2021, 21:39
Co się dziwić, jeśli chcesz stracić wiarę idź do Włocławskiego seminarium.
Jacek
Jacek 26.04.2021, 19:49
"Módlmy się za (...) za młodych Polaków, by nie dali się zwieść pokusie życia wygodnego, dostatniego..." I kto to mówi? Chamstwo i hipokryzja do potęgi nieskończonej.
Diecezjanin
Diecezjanin 26.04.2021, 15:24
Może szanowny biskupie powinieneś zapytać samego siebie czy Twój przykład życia nie spowodował zniechęcenia i rezygnacji z drogi powołania wśród tych którzy przyszli do seminarium a nawet tych którzy już zostali wyświęceni.

Pozostałe