Dzwony katedralne pod lupą WIOŚ. Na prośbę mieszkańca mierzono poziom ich hałasu. Znamy wyniki kontroli

  • 26.04.2021, 02:31 (aktualizacja 26.04.2021, 07:47)
  • Bogumiła Obałkowska
Dzwony katedralne pod lupą WIOŚ. Na prośbę mieszkańca mierzono poziom… Fot.nadesłane

Dzwony katedralne w Śródmieściu słychać bardzo wyraźnie. Osoby, które mieszkają lub pracują w pobliżu, zapewne doskonale wiedzą o której zwykle zaczynają bić. Choć istnieje przeświadczenie, że do wszystkiego można się przyzwyczaić, nie wszyscy je podzielają. Nie każdy odbiera dźwięki tak samo, bywają również wśród nas osoby WWO, czyli wysoko wrażliwe, wówczas głośne dźwięki są dla nich jednym z najmocniejszych stresorów. Są również wśród nas osoby, które są niewierzące, wówczas dzwony kościelne mogą im po prostu nie odpowiadać. Sprawa, którą dziś opisujemy, jakiegokolwiek by nie miała podłoża, dotyczy kontroli poziomu hałasu wydobywającego się w porze dziennej z wież katedry. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Bydgoszczy, delegatura we Włocławku w dniach 27-01-25.03.2021 dokonywał kontroli w Parafii Katedralnej p.w. Wniebowzięcia NMP przy ul. Kopernika 7 we Włocławku. Na punkt pomiarowy przyjęto budynek oddalony od Katedry o około 30 metrów, z tego bowiem budynku mieszkańcy uskarżali się na uciążliwy hałas. Jak czytamy w nadesłanej odpowiedzi z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Bydgoszczy emisja poziomu hałasu jest w normie:

"Po uwzględnieniu podanego czasu pracy źródła hałasu. obliczony równoważny poziom dźwięku dla pory dziennej w punkcie P1 wyniósł Leq=33,2 dB. Przeprowadzone kontrolne pomiary emisji poziomu hałasu w porze dziennej wykazały dotrzymanie dopuszczalnej normy poziomu hałasu określonej w rozporządzeniu Misnistra Środowiska z dn. 14 czerwca 2007 r."

Dopuszczalny poziom hałasu w porze dziennej dla terenów mieszkalno-usługowych, to w/g wytycznych ministerialnych 55 dB. W sprawie głośności kościelnych dzwonów nic się zatem nie zmieni. Zmniejszyć głośność dzwonów musiały w ubiegłych latach kościoły w Rybniku, Lubsku czy Poznaniu. Pracownicy Inspektoratu Ochrony Środowiska pod koniec 2020 nałożyli 300 zł mandatu na kościół poznańskiej Wildzie. Inspektorzy nakazali również ściszenie dzwięków dzwonów.

Bogumiła Obałkowska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
WRW
WRW 28.04.2021, 00:07
Jestem niewierzący, ale lubię i szanuję tradycje. Dzwony to tradycja, folklor religijny i tak musi być. Nie niszczmy wszystkiego.

Pozostałe