Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 08:41
Reklama
Reklama

Opony, płytki ceramiczne, pralki, lodówki. To wszystko możemy znaleźć w lasach wokół Włocławka

Podziel się
Oceń

Opony, płytki ceramiczne, pralki, lodówki. To wszystko możemy znaleźć w lasach wokół Włocławka

Autor: facebook.com/NadleśnictwoWłocławek

Włocławskie lasy niestety nie należą do najczystszych. Co pewien czas w stronach internetowych i forach dotyczących naszego miasta wstawiane są zdjęcia ukazujące zalegające w lasach opon, armatury, butelek czy puszek. Jak powiedział nam Mieczysław Olewnik z Nadleśnictwa Włocławek jesienią i wiosną w lasach pojawia się więcej śmieci.

"W okresie jesiennym i wiosennym tych śmieci jest więcej. Jest to związane z tym, że część osób robi porządki u siebie w domu, na działce i to co jest zbyteczne zamiast przekazać do utylizacji, pozbywa się poprzez wywiezienie do lasu. W lesie wiosną możemy znaleźć praktycznie wszystko, począwszy od wersalek, lodówek, pralek, po armaturę łazienkową, umywalki, deski klozetowe. Poza tym od 3 lat mamy problem z różnego rodzaju śmieciami z rozbiórki samochodów, czyli zderzaki, nadkola. One są wywożone do lasu w miejsca mało dostępne i podpalane. Z tego powodu mieliśmy w zeszłym roku kilka pożarów." - informuje Mieczysław Olewnik z Nadleśnictwa Włocławek

W jakich miejscach najczęściej składowane są śmieci? Można je podzielić na 3 kategorię. Głównie są to miejsca wzdłuż ciągów komunikacyjnych, z uwagi na łatwość w dotarciu do nich. Drugą kategorią, o której mówił Mieczysław Olewnik, są miejsca odosobnione, trudno dostępne. Tam najczęściej trafiają odpady poremontowe. Trzecią kategorię stanowią miejsca rekreacyjne, zadaszenia, wiaty, gdzie gromadzą się ludzie.

"Tylko przy ulicy Toruńskiej po okresie zimowym, na tym krótkim odcinku firma sprzątająca zebrała ponad 60 worków śmieci. Jest to bardzo dużo. W okolicach Wieńca ludzie zorganizowali się, wyszli do lasu i zebrali około 15 metrów sześciennych śmieci. W tym roku, nie wiem, czy to jest efekt pandemii i braku możliwości korzystania z rekreacji w innych miejscach, ludzie organizują się i robią tzw. weekendowe spacery po lesie. Ustalają z nami miejsca, które będą sprzątać, my dajemy worki sprzątają. W tym roku były już takie 3 bądź 4 weekendy, więc duża część lasu została sprzątnięta przez ludzi z zewnątrz. Zawiśle było już sprzątane 3 razy, przez mieszkańców i różnego rodzaju organizacje. Dwa razy sprzątali Brzescy Poszukiwacze Historii. Las wokół szpitala również był sprzątany w ramach wolontariatu. Podobna sytuacja jest na Michelinie. Trzeba dodać,że osoby, które z własnej inicjatywy sprzątają las dbają także, by nikt go nie zaśmiecał. Dla nas jest to kolejny bonus, bo osoby widząc problem chcą mu przeciwdziałać. Taka działalność przynosi fantastyczne efekty. Z jednej strony mamy czysty las, a z drugiej osoby sprzątające zwracają uwagę czy ktoś tego lasu nie zanieczyszcza" - dodaje Mieczysław Olewnik z Nadleśnictwa Włocławek

W skali roku Nadleśnictwo Włocławek ponosi koszt rzędu około 100 000 zł na sprzątanie okolicznych lasów. Jest to duża kwota, którą można by przeznaczyć na zagospodarowanie lasu pod kątem turystycznym, wykonać wiaty, poprawić ścieżki zdrowia, szlaki turystyczne. W skali kraju kwota przeznaczana przez Lasy Państwowe na porządkowanie lasu wynosi około 20 mln zł.

 



Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama