Nowe oszustwo przy użyciu WhatsApp i OLX! Zachowajmy czujność

  • 30.04.2021, 13:45 (aktualizacja 30.04.2021, 13:48)
  • Policja
Nowe oszustwo przy użyciu WhatsApp i OLX! Zachowajmy czujność

Oszuści działający w Internecie wymyślają nowe metody wyłudzenia pieniędzy. Przełamują zabezpieczenia kont na portalach społecznościowych i podszywają się pod ich właścicieli. Niedawno pojawiło się nowe oszustwo związane z platformą OLX i komunikatorem WhatsApp. Przez naszą nieuwagę oraz chęć szybkiej sprzedaży swoich rzeczy, możemy stracić pieniądze! Mundurowi apelują o rozwagę i zachowanie ostrożności. Policjanci z Aleksandrowa odnotowują zgłoszenia dotyczące oszustw przy użyciu platformy OLX i komunikatora WhatsApp. Na czym polega oszustwo przy użyciu komunikatora WhatsApp i OLX?

  • oszust kontaktuje się ze sprzedającym przez WhatsApp
  • sprzedający otrzymuje od oszustów link do strony "udającej" witrynę OLX, pozwalającą na finalizację transakcji
  • cyberprzestępcy zachęcają, by wprowadzić w fałszywym panelu OLX m.in. dane swojej karty, rzekomo po to, aby otrzymać na nią pieniądze za przedmiot z ogłoszenia.
  • w rzeczywistości mają dostęp do naszych zasobów finansowych na karcie

Pamiętajmy, że nie należy udostępniać nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej, haseł do konta lub danych karty. Nie powinniśmy także otwierać przesłanych linków, nie znając ich zawartości oraz instalować dodatkowych oprogramowań na urządzeniach, z których następuje logowanie do banku. Zwłaszcza jeśli wymaga tego rzekomy „doradca” inwestycyjny. Nie należy autoryzować przelewów, których sami nie wykonujemy. Podejrzewając, że ktoś próbuje dokonać oszustwa, należy powiadomić Policję.

Policja

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe