Uroczysta Msza Święta za Ojczyznę w 230 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3-go Maja

  • 03.05.2021, 11:43 (aktualizacja 03.05.2021, 18:39)
  • B.B.
Uroczysta Msza Święta za Ojczyznę w 230 rocznicę uchwalenia Konstytucji…

Mija 230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uchwalona przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego ustawa regulowała ustrój Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Była to pierwsza Konstytucja w Europie. Zakładała, że Rzeczpospolita Obojga Narodów stanie się monarchią dziedziczną, odebrała prawo głosu i decyzji w sprawach państwowych szlachcie, która nie posiadała ziemi. W ten sposób została ograniczona demokracja szlachecka. Znosiła również liberum veto. Konstytucja obowiązywała jedynie przez rok, została obalona w wyniku wojny polsko-rosyjskiej. Ostatecznie król Stanisław August dołączył do obozu przeciwników reforma państwa skupionych wokół konfederacji targowickiej, którzy chcieli zachowania "złotej wolności".

Dziś w Katedrze o godzinie 10.00 odbyła się uroczysta Msza Święta za Ojczyznę, która upamiętniła to historyczne wydarzenie.

B.B.

Zdjęcia (26)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe