Batalion WOT po byłej szkole przy ul. Leśnej i droższa o 3 mln przebudowa przystani. To główne tematy Sesji Rady Miasta

  • 11.05.2021, 15:19 (aktualizacja 11.05.2021, 19:07)
  • B.B.
Batalion WOT po byłej szkole przy ul. Leśnej i droższa o 3 mln przebudowa… B.B.

Mimo informacji o podłożeniu materiałów wybuchowych w Urzędzie Miasta Włocławek nie zdecydowano się na ewakuację budynku. Dzięki temu mogła odbyć się zaplanowana na dzisiaj XXXIII Sesja Rady Miasta. Na początku obrad radni zapytali prezydenta o kilka nurtujących ich spraw. Tradycyjnie pojawił się temat Anwilu Włocławek oraz braku prezesa KK Włocławek, co powoduje pewien nieład organizacyjny. Jeden z radnych Prawa i Sprawiedliwości podniósł kwestię utworzenia we Włocławku jednostki Wojsk Obrony Terytorialnej. Rozmowy na ten temat trwają już od 2018 r. Podniesiona została także sprawa mostu, a konkretnie kiepskiego stanu nawierzchni. Na postawione pytania odpowiedział prezydent Marek Wojtkowski.

"Co do lokalizacji we Włocławku batalionu Wojsk Obrony Terytorialnej, to chcę poinformować, że finalizujemy tę sprawę. Dwa tygodnie temu spotkałem się z dowódcą Kujawsko-Pomorskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej, pułkownikiem Stańczykiem. Daliśmy możliwość dowódcy obejrzenia jednej z nieruchomości, chodzi budynek byłej szkoły przy ulicy Leśnej. Panowie z WOT wyrazili głębokie zainteresowanie. Myślę, że na przyszłą Sesję przygotujemy już projekt konkretnej uchwały, by tę nieruchomość oddać na cele Wojsk Obrony Terytorialnej. Jeśli chodzi o most, to mamy świadomość istoty bezpieczeństwa tej przeprawy przez Wisłę. W piątek została podpisana umowa na konserwację tej przeprawy. W przyszłym tygodniu podpisujemy również umowę na ulice Lipnowską i staramy się sukcesywnie działać. (...) Jeśli chodzi o Klub Koszykówki, to wszyscy wiemy jak ten sezon się zakończył. Nie czuje się kompetentny, by dokonać wyboru trenera, od tego jest zarząd. Jaka jest sytuacja w klubie to wszyscy doskonale wiemy. Jest trener z podpisanym kontraktem na następny sezon. Jeśli chodzi o sprawy bieżące, to jest dyrektor, który posiada prokurę samoistną, więc tutaj nie ma żadnego problemu. Natomiast jeśli chodzi o wybory prezesa, to jest to kompetencją Rady Nadzorczej. Ja nie ukrywam, że przedstawiłem Radzie, jak i głównemu sponsorowi dwie kandydatury. Nie zostały one zaakceptowane. Cały czas czekam na rozmowę, wyraziłem intencję spotkania z Zarządem, bo sytuacja rzeczywiście nagli. Przedstawię na niej jeszcze 2 bądź 3 kandydatury." - powiedział prezydent Marek Wojtkowski

Kolejnym punktem obrad była "Uchwała zmieniająca uchwałę w sprawie budżetu miasta Włocławek na 2021 rok". Zmiana jest spowodowana m. in. tym, że rozbudowa przystani przy ulicy Płockiej będzie droższa o blisko 3 miliony zł. Inwestycja otrzymała unijne dofinansowanie w wysokości 12 mln zł i musi zostać zrealizowana do końca 2021 r. Jeden z radnych opozycji wskazał, że jest to kolejna przepłacona inwestycja, podobnie jak przejście podziemne na Zazamczu. W odpowiedzi Krzysztof Kukucki zastępca prezydenta wskazał, że wykonawca tunelu został wyłoniony dopiero w trzecim postępowaniu przetargowym, ponieważ w dwóch poprzednich potencjalni wykonawcy proponowali kwoty średnio 2 mln wyższe, niż kwoty kosztorysowej. Odniósł się również do zwiększenia kosztu remontu przystani.

"Mieliśmy do wybory dwa scenariusze. Pierwszy to unieważnić przetarg i ponowić całą procedurą, zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych, co trwałoby przynajmniej od 1,5 miesiąca do 2. Mniej więcej mielibyśmy wybranego wykonawcę w lipcu, a inwestycję musimy zakończyć do grudnia, bez żadnej gwarancji, że oferty złożone przez potencjalnych wykonawców byłyby niższe niż ta, którą mamy obecnie, bądź zwrócić się do Wysokiej Rady z wnioskiem o zaakceptowanie wyższej kwoty na tą inwestycję, pamiętając, że 12 mln zł otrzymamy ze środków Unii europejskiej. Wybraliśmy to drugie rozwiązanie, zakładając, że jest bezpieczniejsze dla skonsumowania tych środków i żeby nie tracić tych dodatkowych pieniędzy ze środków zewnętrznych, bo ich zawsze będzie za mało." - powiedział Krzysztof Kukucki, zastępca prezydenta Włocławka

Za uchwałą zagłosowało 15 radnych, 8 wstrzymało się od głosu.

B.B.

Zdjęcia (9)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe