Spadł z rusztowania i poniósł śmierć na miejscu. Jest akt oskarżenia przeciwko właścicielowi firmy

  • 17.05.2021, 23:57 (aktualizacja 18.05.2021, 00:07)
  • Bogumiła Obałkowska
Spadł z rusztowania i poniósł śmierć na miejscu. Jest akt oskarżenia przeciwko…

20 sierpnia 2020 roku doszło do tragicznego zdarzenia. 41-letni włocławianin spadł z rusztowania podczas prac remontowych przy ul. 14 Pułku Piechoty we Włocławku i poniósł śmierć na miejscu. Upadek nastąpił z 3-go piętra. Pisaliśmy na ten temat TUTAJ. Śledztwo toczyło się pod nadzorem prokuratury, która 28 kwietnia tego roku przesłała do Sądu Rejonowego we Włocławku akt oskarżenia przeciwko Andrzejowi F., właścicielowi firmy wykonującej remont. Andrzejowi F. postawiono zarzut niedopełnienia obowiązków:

"Andrzej F. prowadząc firmę handlowo-usługową i będąc z tego tytułu osobą odpowiedzialną za bezpieczeństwo i higienę pracy w stosunku do zatrudnianych przez siebie pracowników, nie dopełnił wynikających stąd obowiązków, w ten sposób, że dopuścił pracownika do prac remontowych budynku mieszkalnego obejmujących pracę szczególnie niebezpieczną w postaci pracy na wysokości, bez uzyskania od niego wymaganego orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy na wysokości, a następnie, bez zapewnienia ze swojej strony należytego nadzoru nad pracami na wysokości, polecił mu wykonywanie pracy na rusztowaniu pozbawionym balustrad bocznych i desek krawężnikowych, przy czym nie wyposażył go w środek ochrony indywidualnej w postaci szelek bezpieczeństwa, narażając wyżej wymienionego na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, w następstwie czego nieumyślnie spowodował upadek ww. pracownika z podestu rusztowania znajdującego się na wysokości 10 metrów od powierzchni gruntu na ziemię, w wyniku którego wyżej wymieniony, wskutek silnego mechanicznego wielonarządowego urazu ciała doznał obrażeń skutkujących jego gwałtowną śmiercią na miejscu zdarzenia, tj. o czyn z art. 220 § 1 k.k. w zb. z art. 155 k.k. zw. z art. 11 § 2 k.k."- informuje Prokurator Rejonowy we Włocławku


Przesłuchany w charakterze podejrzanego Andrzej F. przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i wyraził skruchę w związku z zaistniałym zdarzeniem. Jednocześnie skorzystał z przysługującego mu uprawnienia do odmowy złożenia wyjaśnień i wyraził wolę dobrowolnego poddania się karze. Wobec podejrzanego nie stosowano środka zapobiegawczego. Oskarżony nie był dotąd karany.

 

Bogumiła Obałkowska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Nikt
Nikt 18.05.2021, 16:47
Normalka we Włocławku widział ktoś aby monter rusztowań lub ten co ociepla blok miał na wysokości szelki lub jeśli nawet to zapięte hehe powinni karać właścicieli jak za zabójstwo bo to w ich mierze jest dbać o pracowników i ich bezpieczeństwo . Czasy kiedy za praca stali w kolejkach już się skończyły tym bardziej że wielu z nich robi jeszcze na czarno a sz f ma podkładkę umowy z kieszeni
Pablo
Pablo 18.05.2021, 23:06
A wiesz kiedy ja rusztowaniach nalezy miec szelki a kiedy nie?
Andy
Andy 19.05.2021, 09:51
Szelki na rusztowaniu jeżeli pracujesz powyżej 2 metrów.
zerol
zerol 18.05.2021, 10:49
Prokuratura rejonowa to DRAMAT

Pozostałe