Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 27 kwietnia 2024 08:19
Reklama

Blisko 100-letni zabytek w centrum miasta zburzony. Mieszkańcy oburzeni...

Podziel się
Oceń

Blisko 100-letni zabytek w centrum miasta zburzony. Mieszkańcy oburzeni...

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy Państwa o braku dostaw gazu w budynku przy ulicy Rzecznej 6/8 w pobliżu Parku Sienkiewicza. Jak się wtedy dowiedzieliśmy od Polskiej Spółki Gazownictwa przyczyną braku gazu było uszkodzenie przez firmę zewnętrzną, która prowadziła na tej działce prace wyburzeniowe fragmentu sieci doprowadzającej gaz do dawnego przedszkola. Podczas naszego pobytu na miejscu, ale również i wcześniej docierały do nas niepokojące informacje, że wyburzany budynek to zabytek. Mieszkańcy pytali, kto wydał zgodę na zrównanie z ziemią blisko stuletniego pałacyku. Postanowiliśmy to ustalić. Na Geoportalu, budynek oznaczony jest jako zabytek, potwierdził nam to również konserwator. Historia budynku związana jest z rodziną twórców najstarszej fabryki cykorii w Polsce, a więc z rodziną Bohmów. Jak poinformowała nas kierownik Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Toruniu Delegatura we Włocławka Ewa Renata Kowalewska budowa pałacyku rozpoczęła się w 1924 r. i trwała 2 lata. 

"Ten budynek, zgodnie z Zarządzeniem Prezydenta Miasta Włocławek, jest, a właściwie był, ujęty w Gminnej Ewidencji Zabytków. (...)Właściciel podjął decyzje, że stanowi on zagrożenie. (...) Do nas inwestor złożył krótkie wyjaśnienie z ekspertyzą, że stan budynku był katastrofalny, zagrażał życiu." - powiedział Ewa Renata Kowalewska kierownik Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Toruniu Delegatura we Włocławka

Jak wynika z informacji jakie uzyskaliśmy, właściciel postawił konserwatora zabytków przed faktem dokonanym. Budynek od dłuższego czasu stał zaniedbany, ale czy zagrażał życiu? Choć okoliczni mieszkańcy ekspertami nie są, zupełnie się nie zgadzają z opinią specjalisty na podstawie której wyburzono zabytek. Jeden z mieszkańców miasta, twierdzi, że furtką do tego typu praktyk jest wydanie ekspertyzy, o zagrożeniu katastrofą budowlaną i voila... wówczas można wyburzać. Mieszkający w pobliżu włocławianie wcale nie cieszą się z wyburzenia (choć zaniedbanego to jednak) zabytku, ubolewają, że nie odrestaurowano budynku, a nasze miasto nie może poszczycić się przecież dużą liczbą zabytków. Nie wiemy jeszcze jakie plany ma inwestor względem terenu, ani kto nim jest. Postaramy się ustalić kto jest właścicielem oraz jakie ma plany wobec tego miejsca. Jeżeli jesteście Państwo w posiadaniu takich informacji, lub posiadacie fotografie budynku gdy sprzed wyburzenia i starszych prosimy o kontakt [email protected].


2016 rok. fot. nadesłał Fachuś

2016 rok. fot. nadesłał Fachuś


Napisz komentarz
Komentarze
Przemek 27.02.2023 12:30
Komentarz zablokowany

Wojciech won. 26.05.2021 13:33
Układ Pana nic nie mogę, bo np. nie ma asfaltu i w lipcu zrobię, działa sprawnie. Dalej wybierzcie go na 3 kadencję! Niech dalej jeździ za Wasze pieniądze do Lubrańca, spadochroniarz i oszust wyborczy, kłamca i hipokryta, który sobie potrafi zapewnić zawsze pensję 5 cyfrowe od kilkudziesięciu lat.

spółdzielnie mieszkaniowe 25.05.2021 23:42
Droga redakcjo, jesteście rzetelni w przedstawianiu faktów o mieście. Mam dla Was ważny temat. Mianowicie zmiana w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych, które pragnie przeprowadzić kobieta o gołębim sercu, pani senator Lidia Staroń, kobieta która od kilkunastu, albo i kilkudziesięciu walczy o prawa ludzi. Naprawdę podziwiać, prawdziwa senator. Redakcjo, warto poruszyć ten temat na Waszej stronie, podjąć się tego i poinformować internautów, niech to w mieście też uruchomi lawinę, by ludzie odważyli się walczyć o swoje. Podaje odnośnik, warto sobie odsłuchać: https://tko.pl/86098,2021,05,25,senator-staron-mowi-dosc-tego-sklada-projekt-nowelizacji-ustawy-o-spoldzielniach-mieszkaniowych I liczę na upowszechnienie na łamach tego sympatycznego portalu o Włocławku. Patologie w spółdzielniach, nieprzejrzystość to ogromna zmora. Dziękuje!

Zaniepokojony 25.05.2021 23:10
Tartak Izbica Inwestment i zapewne będą tam bloki tak samo jak po Rolsie gdzie plany sa pewnie takie same

Ja 25.05.2021 22:44
Ten "zabytek" byl od co najmniej 20 lat w rekavh prywatnych. A wczesniej byl wlasnoscia Delekty a nie miasta.

Włocławianin 27.05.2021 17:03
Nie był własnością delekty ale tam było przedszkole, które zostało przeniesione na do już istnieającego przedszkola na Hutniczej, a przedszkole podlegało pod szkołę nr 4 Która byłą na Okrzei.

Reklama
Reklama
News will be here
Reklama