Zasiłek chorobowy przysługuje nawet po rozwiązaniu umowy o pracę

  • 28.05.2021, 17:48 (aktualizacja 31.05.2021, 22:11)
  • B.B.
Zasiłek chorobowy przysługuje nawet po rozwiązaniu umowy o pracę

Osobie zatrudnionej w przypadku choroby przysługuje świadczenie chorobowe, potocznie nazywane L4. Gdy choroba trwa do 33 dni, a w przypadku pracownika, który ukończył 50 rok życia - do 14 dni w ciągu roku kalendarzowego świadczenie wypłaca pracodawca. W przypadku gdy ilość dni choroby będzie dłuższa, zasiłek wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Co jednak, gdy zachorujemy nazajutrz po rozwiązaniu lub wygaśnięciu umowy o pracę? Gdy powinniśmy być zdrowi, by móc szukać zatrudnienia? Okazuje się, że można liczyć na "L4", opłaci je ZUS:

"Jeżeli mówimy o umowie o pracę, to  to jest to ubezpieczenie chorobowe obowiązkowe. Nawet jeśli jest wypowiedzenie, to pracownik ma prawo gdy jest chory, do zwolnienia lekarskiego. Obowiązuje to nawet po zakończeniu pracy. Czyli np. panu dzisiaj umowa się zakończyła, a w ciągu 14 dni będzie pan chory, to może pan iść na zwolnienie lekarskie, pod warunkiem, że to zwolnienie będzie trwało nieprzerwanie 30 dni. To nie musi być jedno zwolnienie na 30 dni, bo może być kilka, ale musi być nieprzerwanie 30 dni. Czyli nawet jeśli ustanie ten tytuł zatrudnienia, to w ciągu 14 dni jeśli pan zachoruje, powstanie niezdolność do pracy to też ma pan prawo do zasiłku chorobowego. Tutaj jeszcze chcę dodać, że te 14 dni to jest w przypadku takiej "zwykłej" choroby. Jeśli mówimy o jakiejś chorobie zakaźnej jak gruźlica to jest to okres 3 miesięcy od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego." - powiedziała Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim

Jednak aby uzyskać taki zasiłek chorobowy trzeba do ZUS złożyć odpowiedni wniosek ZAS-53 oraz wypełnić druk Z-10. Wtedy ZUS zwróci się do byłego pracodawcy o wypełnienie druku Z-3, gdzie będzie wykazana podstawa wymiaru odprowadzanej składki.

B.B.

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe