Awaria karetki na ul.Toruńskiej. Wracała od pacjenta

  • 08.06.2021, 14:51 (aktualizacja 08.06.2021, 15:14)
  • B.B.
Awaria karetki na ul.Toruńskiej. Wracała od pacjenta

W minioną niedzielę mieszkaniec Zazamcza zauważył, że na ulicy Toruńskiej stoi karetka. W tym widoku nie byłoby nic niezwykłego, ale pojazd nie miał włączonych świateł i stał nie w pobliżu bloków, a na dwupasmowej jezdni.

"W niedzielę między godziną 16:00 a 17:00 spacerowałem z psem wzdłuż "anglików". Na Toruńskiej, między blokami 95 i 99 stała zaparkowana karetka. Znajdowała się tam co najmniej kilkanaście minut, bo tyle zajęło mi przejście od Biedronki na Żwirową. Nie miała włączonych świateł awaryjnych, w kabinie nikt nie siedział. Dlaczego tam stała? Nie miała też oznaczenia "P" lub "S", czyli podstawowa, specjalistyczna." - zastanawia się mieszkaniec osiedla Zazamcze

Najprawdopodobniej karetka uległa uszkodzeniu. By to zweryfikować sytuację jaką spostrzegł mężczyzna na spacerze skontaktowaliśmy się z Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym we Włocławku.

"Sytuacja dotyczyła karetki transportowej, a nie karetki systemu. Auto uległo awarii, niezwłocznie podjęto zgłoszenie serwisowe. Karetka nie wiozła pacjenta, wracała do szpitala po odwiezieniu jednego z pacjentów do domu. W związku z niemal 100% odnowieniem taboru ambulansów (lata 2018-2021), awarie aut zdarzają się niezwykle rzadko. Na stanie mamy 3-4 karetki transportowe, posiadamy także pojazdy zapasowe." - informuje Karolina Welka. dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Włocławku

W Polsce mamy kilka rodzajów ambulansów. Karetka specjalistyczna, która jest oznaczona literą "S" jest używana w stanach zagrożenia życia. Jej załogę stanowi co najmniej 3-osobowy zespół, w skład którego wchodzi lekarz. Karetki typu "S" są najlepiej zaopatrzone w sprzęt medyczny. Karetka typu "P" ma obsadę składającą się z co najmniej dwóch ratowników. Obecność lekarza nie jest obowiązkowa. Ambulans, który uległ awarii to pojazd typu "T", czyli transportowy. Służą do transportu poszkodowanych i chorych niewymagających intensywnego nadzoru, transportu między szpitalnego. Mogą też przewozić krew lub narządy. Na polskich drogach możemy zobaczyć również karetki oznaczone literą "N", czyli pojazdy neonatologiczne. Karetki te przeznaczone są do przewozu noworodków i niemowląt. Są wyposażone w sprzęt mający ratować życie małych dzieci.

B.B.

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe