500+ ma przejąć ZUS. Czy to oznacza masowe zwolnienia w MOPS i MOPR w całym kraju? Pytamy o sytuację we Włocławku

  • 08.06.2021, 17:57 (aktualizacja 09.06.2021, 13:54)
  • B.B.
500+ ma przejąć ZUS. Czy to oznacza masowe zwolnienia w MOPS i MOPR w… archiwum

Program "Rodzina 500+" ma zostać przejęty przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Dotychczas świadczenie było wypłacane przez Miejskie i Gminne Ośrodki Pomocy Społecznej. Projektowana ustawa zakłada, że od 1 stycznia ZUS będzie wypłacał na bieżąco przyznawane przez siebie świadczenia wychowawcze oraz będzie od 1 lutego 2022 r. przyjmować wnioski na kolejny okres rozpoczynający się 1 czerwca 2022 r. Czy oznacza to zwolnienia pracowników w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie we Włocławku, których należało zatrudnić gdy ruszał program? 

"Do pracy przy świadczeniu 500+ byli przyjmowani pracownicy, jednak co do zwolnień to w tej chwili nie mogę się wypowiedzieć, ponieważ po prostu nie ma żadnego aktu prawnego, który by mówił, że ZUS rzeczywiście to przejmuje. Czekamy cały czas na odsłonięcie tej tajemnicy przez rząd, bo nie wiemy, czy rzeczywiście to się zdarzy i w jakiej formuje. Przykładowo jakiś czas temu koordynację świadczeń 500+ przejmował Urząd Wojewódzki z Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej, to wtedy przejął te zadania razem z pracownikami. Nie wiemy, czy tutaj też będzie taka zasada, że ZUS przejmie zadanie z pracownikami, czy tez nie. Ciężko w tej chwili cokolwiek powiedzieć. Na razie pracujemy normalnie. Nie planujemy żadnych zwolnień." - powiedział Piotr Grudziński, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie we Włocławku

Wraz z rozszerzaniem programu "Rodzina 500+" MOPR stopniowo zatrudniał kolejnych pracowników. Jednak obowiązki zatrudnionych nie ograniczały się jedynie do obsługi tego świadczenia. Realizują także inne świadczenia oraz zasiłki rodzinne.

"Sekcja świadczeń rodzinnych liczy ponad 30 osób. Jak będziemy wiedzieli na jakich zasadach 500+ od nas odchodzi, dopiero wtedy będziemy mogli podejmować jakieś decyzje. Z doniesień medialnych wynika, że mogą nastąpić inne przesunięcia w świadczeniach. Wobec tego nie możemy powiedzieć ile osób będziemy mogli do ich obsługi zostawić. Będziemy starali się zrobić tak, by jak największą liczbę osób zagospodarować, bądź przesunąć do innych komórek organizacyjnych, gdyż mamy odejścia z pracy, pracowników, którzy rezygnują oraz przechodzą na emerytury." - dodaje Piotr Grudziński, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie we Włocławku

W Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie we Włocławku zatrudnionych jest około 280 pracowników w różnych komórkach organizacyjnych.

B.B.

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe