Straż Pożarna zaprezentowała sprzęt do ratowania osób w wodzie

  • 09.06.2021, 16:23 (aktualizacja 09.06.2021, 16:49)
  • B.B.
Straż Pożarna zaprezentowała sprzęt do ratowania osób w wodzie B.B.

Wysoka temperatura i bezchmurne niebo powodują, że coraz więcej mieszkańców naszego miasta udaje się nad jeziora okalające Włocławek. Niestety nie wszyscy podczas odpoczynku nad wodą zachowują się w sposób odpowiedzialny. Temu tematowi było poświęcone dzisiejsze spotkanie przedstawicieli Państwowej Straży Pożarnej we Włocławku z mediami.

"Nasze spotkanie dotyczy bezpiecznego spędzania czasu podczas wakacji nad wodą. Wakacje zbliżają się wielkimi krokami, takie miejsce jak to, czyli jezioro Czarne, będzie bardzo uczęszczaną lokalizacją. Będzie tutaj przebywało dużo dzieci, młodzieży, a także osób starszych, rodziców i opiekunów. Aby takie miejsca kojarzyły się tylko z wypoczynkiem i relaksem należy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa, które są niezmienne od wielu lat. Obowiązują one wszystkich, od dzieci po dorosłych. Pamiętaj, nigdy nie skacz do wody w miejscu sobie nieznanym. Nie wschodź do wody pod wpływem alkoholu i innych środków odurzających. Pływaj tylko w miejscu do tego wyznaczonym i słuchaj poleceń ratowników. Nie wbiegaj do wody będąc rozgrzanym na słońcu. Nie wolno pływać bezpośrednio po zjedzeniu posiłku. W przypadku pływania na materacu, należy to robić w pobliżu brzegu, nie oddalać się. Jeśli pływasz łódką, pontonem, czy rowerem wodnym, pamiętaj o założeniu kamizelki ratunkowej." - przestrzegał bryg. Dariusz Krysiński, dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1

W dalszej części spotkania z mediami ratownicy zaprezentowali sprzęt, który jest używany w przypadku, gdy kogoś spotka nieszczęście w wodzie. Mogliśmy bliżej zapoznać się z wyposażeniem samochodu Ratownictwa Wodnego, który jest do dyspozycji Grupy Wodno-Nurkowej.

"Chcieliśmy państwu zaprezentować nasz samochód Ratownictwa Wodnego z jego zabudową oraz łódź o kryptonimie 361-Ł2 "Whaly", które są na naszym wyposażeniu specjalistycznej grupy Ratownictwa Wodno-Nurkowego. Zabudowa tego samochodu jest bardzo duża, co umożliwia przebranie się ratowników w czasie podróży na miejsce zdarzenia. Tutaj mamy dwóch ratowników ubranych do pracy w wodzie. Kolega w czerwonym kombinezonie ma odpowiednią kamizelkę i kask. Drugi kolega jest ubrany do prowadzenia działań pod wodą, czyli specjalny skafander. Przygotowany jest cały zestaw do pracy pod powiechni wody." - st. ogn. Arkadiusz Fronckiewicz

Włocławka Grupa Wodno-Nurkowa znajduje się także Centralnym Odwodzie Operacyjnym, co oznacza, że musi spełniać określone wymogi. W każdej chwili może zostać zadysponowana do każdej części Polski.

B.B.

Zdjęcia (31)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe