Rakotwórczy składnik w naszych apteczkach, lodówkach i łazienkach. Sprawdź skład swoich leków i postaraj się o zamienniki

  • 10.06.2021, 19:22 (aktualizacja 10.06.2021, 20:00)
  • B.Obałkowska
Rakotwórczy składnik w naszych apteczkach, lodówkach i łazienkach. Sprawdź… fot.B.Obałkowska

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wydał ostrzeżenie, dotyczące popularnego składnika leków, past do zębów, gum do żucia, oraz produktów spożywczych wymagających wybielenia. Środek stosowany jest także w farbach do malowania ścian, kremach, balsamach do ust. Mowa o Dwutlenku Tytanu inaczej składnika E171,  Titanium Dioxide, bieli tytanowej czy CI77891. Składnik ten powoduje uszkodzenia DNA, wpływa negatywnie na pracę jelit oraz ma właściwości rakotwórcze. Naukowcy z Sydney podali nadtlenek tytanu szczurom i udowodnili, że jest absorbowany przez jelito i przechodzi do krwiobiegu. W 2019 r. rząd francuski podjął decyzję o zakazie stosowania E 171 od 2020 r. jako dodatku do żywności. Niektórzy francuscy producenci, jeszcze przed zakazem wycofali stosowanie tego środka w swoich produktach. Mimo, iż w Polsce składnik nadal uważany jest za bezpieczny zdaniem ekspertów zwiększa ryzyko rozrostów przednowotworowych aż o 40 %. 

"Po opinii EFSA można spodziewać się, iż Komisja Europejska podejmie działania w zakresie zarządzania ryzykiem i zaproponuje wycofanie dwutlenku tytanu z listy substancji dodatkowych dopuszczonych do żywności w Unii Europejskiej. Z uwagi na treść opinii EFSA celowe jest rozpoczęcie działań mających na celu wycofywanie przez przemysł barwnika E 171 ze stosowania w żywności."- czytamy w serwisie www.gov.pl (informacja z 24 maja 2021 r.

Zanim rządzący Polską zdecydują o zakazie używania i wprowadzania na rynek (o ile w ogóle to zrobią) rakotwórczego składnika, specjaliści proszą o czytanie składów leków zwłaszcza tych przyjmowanych na stałe. Jeżeli by zawierały dwutlenek tytanu należy natychmiast je odstawić (dwutlenek tytanu zawierają popularne leki antyalergiczne). Poleca się, aby unikać produktów spożywczych zawierający ten zabielacz.

B.Obałkowska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe