Będzie pomoc dla niepełnosprawnych i ich rodzin. Wnioski w sierpniu

  • 16.07.2021, 15:57 (aktualizacja 17.07.2021, 17:59)
  • B.B.
Będzie pomoc dla niepełnosprawnych i ich rodzin. Wnioski w sierpniu

Tematem piątkowej konferencji prasowej, która odbyła się w Urzędzie Miasta była opieka wytchnieniowa. Jest to projekt skierowany do osób, które opiekują się członkami rodziny z niepełnosprawnością, zarówno dzieci jak i dorosłych. Program obejmuje trzy filary.

"Rzeczywiście program opieki wytchnieniowej, jest programem bardzo ważnym dla mieszkańców miasta i odczuwamy potrzebę jego realizacji. Stąd też wystąpiliśmy o sfinansowanie tego programu i Gmina Miasto Włocławek pozyskała kwotę 322 000 zł. Miasto Włocławek nie będzie ponosiło żadnych dodatkowych kosztów realizacji tego programu. Program składa się z trzech modułów. Pierwszy jest skierowany do osób opiekujących się osobami niepełnosprawnymi, ale w miejscu zamieszkania tych osób niepełnosprawnych. Będziemy zatrudniać, czy realizować usługę wsparcia w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej. Będą przychodziły wyspecjalizowane osoby i pomagały w funkcjonowaniu osobom niepełnosprawnym. Kolejny moduł mówi o opiece wytchnieniowej poza miejscem zamieszkania. Tutaj do 14 dni taką opiekę będzie można zrealizować, oczywiście w wyspecjalizowanym ośrodku. Osoby z niepełnosprawnościami do 14 dni będą mogły w takim ośrodku przebywać. Trzeci moduł będzie realizowany u nas w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie we Włocławku. Polega na wsparciu.  15 godzin takiego wsparcia będzie można uzyskać. Będą to indywidualne spotkania z terapeutami, psychologami i poradnictwo w zakresie opieki nad osobami niepełnosprawnymi." - powiedział Piotr Grudziński, dyrektor MOPR

Wnioski będzie można składać na początku sierpnia. Osoby, które zakwalifikują się do uczestnictwa w modułach nie będą ponosić żadnych kosztów. Drugi program o jakim była mowa to asystent osoby niepełnosprawnej. Tutaj też zostały pozyskane środki zewnętrzne w kwocie 1 400 000 zł. Program jest skierowany dla dzieci i dorosłych.

"Główne cele programu to wprowadzenie usługi dla osoby niepełnosprawnej i stymulowanie osoby niepełnosprawnej do uczestnictwa w życiu kulturalnym i zawodowym. Zadaniem asystenta będzie pomoc w wyjściu, dotarciu do celu wyznaczonego przez osobę niepełnosprawną, np. do lekarza, czy imprezy kulturalne. Pomoc w zakupach, ale z zastrzeżeniem aktywnego uczestnictwa osoby niepełnosprawnej w ich realizacji. Czyli nie będzie tak, że asystent ma zrobić zakupy za osobę niepełnosprawną." - dodaje Piotr Grudziński, dyrektor MOPR

Ten program jest skierowany do osób z orzeczoną niepełnosprawnością umiarkowaną oraz znaczną. Na finiszu jest też wprowadzenie usługi door - to - door. Już w sierpniu przyjedzie do Włocławka pojazd przystosowany do transportu osób niepełnosprawnych, który będzie pełnił rolę taksówki.

B.B.

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Lucky
Lucky 17.07.2021, 22:43
Wielkie brawa! Wreszcie pomyślano o najsłabszych. Dziękuję

Pozostałe