Kolejne burze dzisiejszej nocy. Jest alert RCB

  • 17.07.2021, 14:33 (aktualizacja 17.07.2021, 15:02)
  • Bogumiła Obałkowska
Kolejne burze dzisiejszej nocy. Jest alert RCB

Podczas gdy strażacy wciąż walczą ze skutkami nawałnicy, która przeszła nad Włocławkiem dwa dni temu, synoptycy zapowiadają kolejne burze, a nawet grad. Mieszkańcy Włocławka otrzymali dziś po godzinie 13.00 alert RCB o następującej treści:

"Uwaga! Dzis i w nocy (17/18.07) burze, silny wiatr, deszcz i grad. Możliwe przerwy w dostawie pradu i podtopienia. Zabezpiecz rzeczy, ktore moze porwac wiatr."

Jak informuje IMGW: "Napływające do Polski powietrze jest szczególnie zasobne w wilgoć, a do tego niewielka  prędkość wiatru i powolne przemieszczanie się chmur burzowych, spowoduje występowanie  ekstremalnie wysokich sum opadów, które mogą stanowić ogromne zagrożenie. Miejscami może spaść nawet do 30-40 litrów wody na m/2, jednak lokalnie, w pasie od Ziemi Lubuskiej 
przez Kujawy, Pomorze, Warmię po Podlasie może spaść do 50 litrów a ekstremalnie około  60 litrów wody na m/2. Tak wysokie sumy opadów są szczególnie niebezpieczne w obszarach zurbanizowanych, gdzie odpływ wody opadowej jest bardzo utrudniony, zwłaszcza jeżeli silne opady deszczu pojawiają się w bardzo krótkim czasie. Burze dziś będą występowały spontanicznie w różnych miejscach kraju, będą się organizowały powoli w postaci wielokomórkowych struktur liniowych lub w bardziej zwarte systemy. Porywy wiatru towarzyszące burzom mogą osiągać do 75-80 km/h, jednak lokalnie na północnym wschodzie może dojść do rozwoju superkomórki burzowej z porywami wiatru nawet do 90-95 km/h. Takie prędkości wiatru mogą przyczynić się do łamania gałęzi lub całych drzew, porywania dachów, niszczenia trakcji elektrycznych a nawet powalania słabszych drzew  razem z korzeniami. Miejscami mogą pojawić się również opady gradu." Choć kilkukrotnie okazywało się, że alert był na wyrost a w okolicach nie spadła kropla deszczu, warto choć w minimalnym stopniu przygotować się na porywisty wiatr zabezpieczając przedmioty na balkonach, czy wyłączyć tuż przed burzą z sieci sprzęt np.rtv, który może ulec uszkodzeniu.

Bogumiła Obałkowska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe