Mała architektura użytkowa. Co zrobić, aby przetrwała lata w nienaruszonym stanie?

  • 29.08.2021, 22:00
  • Artykuł Partnera
Mała architektura użytkowa. Co zrobić, aby przetrwała lata w nienaruszonym…

Stojaki dla rowerów, barierki oddzielające jezdnię od chodników i ścieżek rowerowych, latarnie, przyrządy na placach zabaw. Te i całe mnóstwo innych przedmiotów pełni szereg istotnych funkcji. Odpowiadają za bezpieczeństwo, zapewniają rozrywkę, wreszcie współtworzą estetykę krajobrazu lokalnej zabudowy. Elementy małej architektury muszą być zatem nie tylko pożyteczne, ale też prezentować się odpowiednio nowocześnie oraz elegancko.

Zastosowanie materiałów wysokiej jakości wymaga jeszcze dokładnej, prawidłowej obróbki

W zgodnej opinii wielu ekspertów surowcem, który znakomicie sprawdza się w takich zastosowaniach, jest stal nierdzewna. Przy czym wykonuje się mnóstwo różnych stopów węgla z żelazem – właściwości jednych bardziej przydają się w obiektach zadaszonych, inne lepiej sprawdzają się na zewnątrz. Jak zauważają przedstawiciele firmy INOX Polska, na etapie projektowania koniecznie trzeba uwzględnić wszelkie czynniki zewnętrzne, jakie mogą wpływać na małą architekturę. Dla stali nierdzewnej znacznie większym zagrożeniem, niż destrukcyjne zapędy wandali i chuliganów, będą mikroskopijne osady z żelaza czy sól drogowa. Tego rodzaju zanieczyszczenia, utrzymujące się na powierzchni stopu przez dłuższy czas, mogą zniszczyć jego warstwę pasywną. A to otwiera drogę do stopniowego korodowania. Jak czytamy na stronie inox-polska.pl: w warunkach dużego narażenia na kontakt z solą czy żelazem najlepiej sprawdza się stal chromowo-niklowo-milibdenowa. Nie można przy tym zapominać o pielęgnacji.

Elementy stalowe cechują się wysoką wytrzymałością i są stosunkowo proste w utrzymaniu

Konserwacja małej architektury ze stopu nie jest rzeczą przesadnie skomplikowaną. W wielu przypadkach całą brudną robotę robi padający deszcz, zmywający osady sprzyjające korozji na stalowych powierzchniach. Ważne, aby te elementy zaprojektować w taki sposób, aby zapewnić szybkie i sprawne spływanie wody. Łączenia pomiędzy poszczególnymi częściami muszą być dokładnie uszczelnione, nie należy dopuszczać do długotrwałego, punktowego gromadzenia się wilgoci. Być może wymaga to nieco więcej wysiłku i ponoszenia wyższych kosztów, ale w długoterminowej perspektywie takie drobiazgowe podejście bardzo się opłaci. Mała architektura wykonywana w ten sposób charakteryzuje się wytrzymałością nieporównywalną z niczym innym. Konserwacja stali nierdzewnej zabiera przy tym stosunkowo niewiele środków i czasu. Doskonałe efekty utrzymują się zatem bardzo długo.

Artykuł Partnera

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe