Straż Miejska ma 30 lat. Z tej okazji wręczono awanse i medale

  • 27.08.2021, 13:45 (aktualizacja 27.08.2021, 14:11)
  • B.B.
Straż Miejska ma 30 lat. Z tej okazji wręczono awanse i medale B.B.

Dziś w Urzędzie Miasta odbyły się obchody 30-lecia istnienia Straży Miejskiej we Włocławku. W sali, w której odbywają się Sesje Rady Miasta zagościli strażnicy miejscy, przedstawiciele władz, straży pożarnej i policji. Jako pierwszy głos zabrał komendant municypalnych Andrzej Krajewski.

"Pierwszym krokiem do stworzenia Straży Miejskiej we Włocławku było utworzenie w 1989 r. w strukturach Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego we Włocławku 3-osobowego stanowiska pracy pod nazwą Miejska Służba Porządkowa. Już wtedy widziano potrzebę, a wręcz konieczność istnienia takiej służby. Wprawdzie nie mundurowej, ale wyposażonej w możliwości bieżącego kontrolowania w zakresie utrzymania porządku i czystości w mieście. (...) Dopiero z chwilą pojawienia się możliwości prawnych, art. 23 Ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji, prezydent Włocławka Zarządzeniem nr 12/91 z dnia 29 lipca 1991 r. powołał 1 sierpnia 1991 r. Straż Miejską we Włocławku. (...) Przez 30 lat istnienia Straży Miejskiej we Włocławku następował jej systematyczny rozwój. W początkach swojej działalności strażnicy zajmowali się porządkiem i czystością w miejscach publicznych, przeciwdziałaniu nieprawidłowemu parkowaniu samochodów. Na przestrzeni kolejnych lat, wraz ze zmianami społecznymi i gospodarczymi rosła nie tylko liczba zgłaszanych interwencji ale też profil spraw. Szybko okazało się, że we władzy lokalnej i jej organach mieszkańcy dostrzeli szansę na rozwiązywanie najbardziej nurtujących ich problemów. Staliśmy się, wspólnie z innymi służbami, podmiotem zapewniającym porządek i spokój mieszkańcom naszego miasta." - powiedział komendant Andrzej Krajewski

Następnie przyznano medale za długoletnią służbę oraz awanse dla poszczególnych strażniczek i strażników. Głos zabrał prezydent Włocławka.

"Tak jak powiedział pan komendant Krajewski, to już 30 lat. W 1991 r. powstała Straż Miejska, jeszcze w innej strukturze, bo nie było uregulowań prawnych, ale warto pamiętać, że był to czas przemian ustrojowych w Polsce. Dlatego też rozwój cywilizacyjny i nowe wyzwania spowodowały, że zaistniała potrzeba powołania służby wewnętrznej, która byłaby łącznikiem między samorządem a grupami państwowymi. I to się stało. (...) Ale nie chcę mówić o historii, bo warto odnieść się do teraźniejszości. Zmieniający się świat powoduje, że niestety te ciągłe wyzwania pojawiają się. I bardzo często nas zaskakują. Przywołam tylko ostatnie 1,5 r., okres pandemii. Gdyby ktoś 2 lata temu powiedział, że świat stanie u progu katastrofy, bo w tych kategoriach należałoby to rozpatrywać nikt by nie dał wiary. Przygotowywaliśmy się do różnych scenariuszy, konfliktów wewnętrznych, zewnętrznych, natomiast okazało się, że zagrożenie pojawiło się z zupełnie innej strony. Dlaczego o tym mówię? Akurat ten czas pandemii pokazał, że Straż Miejska stała się służbą nieodzowną. Oczywiście była konieczna już wcześniej, ale przede wszystkim podczas pandemii okazało się, że bez Straży Miejskiej byśmy sobie nie poradzili."- powiedział prezydent Marek Wojtkowski

Przemówienia wygłosili także przedstawiciele policji i straży pożarnej, którzy pochwalili współpracę swoich jednostek ze strażnikami miejskimi.

B.B.

Zdjęcia (69)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
czas
czas 28.08.2021, 12:57
I wystarczy ! Niepotrzebni.

Pozostałe