Dziś rocznica agresji sowieckiej na Polskę. Pod Pomnikiem Armii Krajowej złożono wiązanki kwiatów

  • 17.09.2021, 13:20 (aktualizacja 17.09.2021, 13:36)
  • B.B.
Dziś rocznica agresji sowieckiej na Polskę. Pod Pomnikiem Armii Krajowej…

Dziś mija 82. rocznica agresji Związku Radzieckiego na Polskę. 17 września 1939 r. na walczącą z siłami Niemiec II Rzeczpospolitą uderzyła Armia Czerwona. Wszystko działo się w ramach Paktu Ribbentrop-Mołotow, który zakładał m. in. podział wpływów w Europie Środkowej. Wschodnia granica Polski została przekroczona przez wojska ZSRR, co powiększyło jeszcze chaos jaki zapanował na szczytach ówczesnej władzy. Początkowo zaskoczone dowództwo wojsk na naszych wschodnich granicach trzymało się rozkazu nie podejmowania walki z nowym najeźdźcą. Nierówna walka zakończyła się w pierwszych dniach października. Sowieckim żołnierzom od momentu ich wkroczenia w granice Polski towarzyszyły zbrodnie wojenne. Do największych doszło w Rohatynie, Grodnie, Nowogródku i Tarnopolu, gdzie zabito polskich żołnierzy i ludność cywilną. Na pamiątkę tamtych strasznych wydarzeń dziś w całym kraju odbyły się okolicznościowe uroczystości. Nie inaczej było we Włocławku. Władze miasta, lokalni politycy, poczty sztandarowe służb i szkół o 12:00 pod Pomnikiem Armii Krajowej oddały hołd ofiarom agresji.

"Zebraliśmy się tutaj by upamiętnić szczególną datę, w historii Polski, 17 września 1939 r. czyli 82 lata temu Armia Czerwona wkroczyła na teren granicy Polski, zadając cios w plecy. Kilkanaście dni temu, 1 września spotkaliśmy się w innym miejscu we Włocławku i upamiętnialiśmy wybuch II wojny światowej. 17 września to data, która była przemilczana przez wiele lat na kartach naszej historii, ale od 1989 r. mówimy wprost, co się wtedy wydarzyło. Wydarzyło się bardzo wiele i rzecz straszna, od 1 września nasza armia, pochłonięta bohaterską obroną przed najeźdźcą faszystowskim musiała stawić czoło kolejnemu wrogowi, Sowieckiej Rosji. 17 września rozpoczął się czas okupacji nie tylko faszystowskiej, ale też radzieckiej. Końcowym aktem tego było, 28 września podpisany układ o granicach między III Rzeszą a Związkiem Radzieckim, wspólna defilada wojskowa, która utrwaliła podział Polski." - powiedział prezydent Marek Wojtkowski

Po zakończeniu przemówienia zebrani złożyli kwiaty i znicze u stóp Pomnika Armii Krajowej.

B.B.

Zdjęcia (35)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe