Rury do odprowadzenia do rzek ścieków we Włocławku pod lupą Wód Polskich

  • 18.10.2021, 12:16 (aktualizacja 18.10.2021, 16:17)
  • B.B./informacja prasowa
Rury do odprowadzenia do rzek ścieków we Włocławku pod lupą Wód Polskich… Fot. Wody Polskie

Wody Polskie rozpoczęły weryfikację formalno-prawną dotyczącą czynnych i nieczynnych urządzeń wodnych służących do odprowadzania do rzek ścieków lub wód opadowych i roztopowych. Dotychczas zidentyfikowano ponad 20 tysięcy różnego typu rur, które uchodzą do polskich rzek, co może bezpośrednio przekładać się na ilość zanieczyszczeń, jakie dostają się do wód. W stosunku do ponad 1/3 z nich, z uwagi na m.in. brak stosownych pozwoleń wodnoprawnych, niezbędne jest podjęcie działań administracyjnych. Należą do nich rozpoczęte dziś kontrole podmiotów, które nie mają wymaganych prawem pozwoleń wodnoprawnych. Oczywiście kontrole prowadzone się także na odcinku między Płockiem a Włocławkiem.

"Na odcinku od Płocka do Włocławka (to jest nasz teren administracyjny) mamy zewidencjonowanych 125 wylotów (są to np. miasta Płock i Włocławek, Gostynin, Brześć Kujawski, Lipno, Dobrzyń nad Wisłą, Bielsk, Fabianki, Lutocin, Sierpc, Szczutowo, Kowal). Dziewięć z nich nie jest zalegalizowanych, a więc nie ma decyzji lub pozwolenia wodnoprawnego. Takie wyloty będą uwzględnione w planach kontroli gospodarowania wodami." - powiedziała Urszula Tomoń, rzecznik prasowy Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie

Celem obecnych działań jest zmobilizowanie potencjalnych właścicieli do legalizacji urządzeń wodnych. Zgodnie z przepisami prawa właściciel, który nie posiada pozwolenia wodnoprawnego na wykonanie urządzenia wodnego ma możliwość jego legalizacji. Jeżeli właściciel wykonanego nielegalnie urządzenia wodnego nie złożył wniosku o jego legalizację, właściwy organ Wód Polskich nakłada obowiązek likwidacji urządzenia. Podejmowane przez Wody Polskie działania wymagają współpracy z jednostkami samorządowymi gmin, starostw oraz województw, w celu pozyskania niezbędnych informacji. O efektach działań Wody Polskie będą informować inspektoraty ochrony środowiska, a adekwatnie do ustaleń, w części spraw będą one kierowane na drogę postępowania w sprawach wykroczeń. Każda ze spraw będzie analizowana indywidualnie.

B.B./informacja prasowa

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Fgbhhfdss
Fgbhhfdss 20.10.2021, 12:16
Wystarczy przyjrzeć się rurze w Warszawie

Pozostałe