Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 15:44
Reklama
Reklama

Trwa usuwanie tam bobrowych w pobliżu Włocławka

Podziel się
Oceń

Trwa usuwanie tam bobrowych w pobliżu Włocławka

Populacja bobrów w naszym kraju wciąż rośnie. W zeszłym roku ich liczbie na terenie Polski szacowało się na około 137 000 osobników. Bobry znane się z budowania sieci tam i żeremi. Niestety budowle tych zwierząt powodują podniesienie zwierciadła wody tek w bezpośrednim otoczeniu tamy, jak również w korycie rzeki i rowów powyżej. Możliwość operowania poziomem nawodnienia gruntów jest kluczowa zwłaszcza na terenach rolnych i zabudowanych. Wody Polskie realizują to wykorzystując system urządzeń wodnych – stopni wodnych, jazów i zastawek, przyjmując odpowiedni poziom piętrzenia w zależności od pory roku i sytuacji hydro-meteorologicznej, zapewniając bezpieczny odpływ wód ze zlewni w okresach nadmiaru opadów oraz jej retencję na czas suszy. W przypadku obecności bobrów na danym terenie, operowanie poziomem piętrzenia może mieć miejsce jedynie poprzez rozbiórkę lub modyfikację tam bobrowych, przy czym niedopuszczalne – poza wyjątkowymi sytuacjami – jest dokonywanie tych czynności w okresie rozrodu i wychowu młodych, dlatego Wody Polskie prowadzą te działania głównie w okresie jesienno-zimowym i wczesną wiosną.

"Tamy bobrowe były usuwane głównie na rzekach Zuzanka i Chełmiczka, i na kompleksach melioracyjnych Zbiornika Włocławek. Są one usuwane tylko tam, gdzie powodują szkody dla mienia i ludzi. Ilość utrzymuje się na stałym poziomie. Bobry często odbudowują żeremia." - powiedziała Urszula Tomoń, rzecznik prasowy Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie

Możliwość operowania poziomem nawodnienia gruntów jest kluczowa zwłaszcza na terenach rolnych i zabudowanych. Wody Polskie realizują to wykorzystując system urządzeń wodnych – stopni wodnych, jazów i zastawek, przyjmując odpowiedni poziom piętrzenia w zależności od pory roku i sytuacji hydro-meteorologicznej, zapewniając bezpieczny odpływ wód ze zlewni w okresach nadmiaru opadów oraz jej retencję na czas suszy. W przypadku obecności bobrów na danym terenie, operowanie poziomem piętrzenia może mieć miejsce jedynie poprzez rozbiórkę lub modyfikację tam bobrowych, przy czym niedopuszczalne – poza wyjątkowymi sytuacjami – jest dokonywanie tych czynności w okresie rozrodu i wychowu młodych, dlatego Wody Polskie prowadzą te działania głównie w okresie jesienno-zimowym i wczesną wiosną.


Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama