Prezydent z nową pensją w wysokości 18.940 zł, będą także spore podwyżki diet radnych. Decyzja zapadnie na sesji

  • 24.11.2021, 03:43 (aktualizacja 24.11.2021, 06:26)
  • Bogumiła Obałkowska
Prezydent z nową pensją w wysokości 18.940 zł, będą także spore podwyżki… Fot. B.B.

Na sesji zaplanowanej na 30 listopada radni Rady Miasta Włocławek zagłosują nad podwyżką wynagrodzenia dla siebie oraz prezydenta. To pokłosie ustawy jaką posłowie wnieśli do sejmu w sierpniu. 30 września ustawę podpisał prezydent RP. Zgodnie z wyliczeniami jakie dokonano prezydent Marek Wojtkowski ma zarabiać blisko 19 tysięcy złotych. Na tę sumę złoży się wynagrodzenie zasadnicze, dodatek funkcyjny, dodatek za wieloletnią pracę oraz dodatek specjalny. Jak wyliczono w uzasadnieniu uchwały nad którą głosować będą radni już za kilka dni:

"Wynagrodzenie prezydenta miasta w wysokości określonej niniejszym projektem uchwały przygotowano zgodnie z tabelą stawek wynagrodzenia dla prezydenta miasta na prawach powiatu do 300 tys. mieszkańców.  Dodatkowo art. 36 ust. 3 ustawy o pracownikach samorządowych wskazuje, że prezydentowi miasta przysługuje dodatek specjalny. Zgodnie z rozporządzeniem dodatek specjalny należny jest w kwocie wynoszącej 30% łącznie wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego. Poza tym w świetle ustawy o pracownikach samorządowych prezydentowi miasta przysługuje dodatek za wieloletnią pracę. Ponadto zgodnie z przepisami prezydentowi miasta przysługują nagrody jubileuszowe, dodatkowe wynagrodzenie roczne oraz odprawy."

Na sporą podwyżkę mogą liczyć także radni. Ich wysokość będzie uzależniona od zasiadania w komisjach oraz pełnienia funkcji przewodniczących i wiceprzewodniczących. W uzasadnieniu uchwały Rady Miasta czytamy:

"W przypadku Gminy Miasto Włocławek wysokość diet radnego nie może przekroczyć 100% 2,4-krotności kwoty bazowej określonej w ustawie budżetowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, co w przeliczeniu stanowi kwotę 4.294,60 zł. Mając powyższe na uwadze w drodze niniejszego projektu uchwały zaproponowano  podział procentowy ww. kwoty, uwzględniając pełnione przez radnego funkcje w radzie: - Przewodniczący Rady - 90%, - Wiceprzewodniczący Rady oraz Przewodniczący Komisji stałych - 80%, - Wiceprzewodniczący Komisji stałych -65%, - radni- 60%"

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia i ma zastosowanie do ustalania wysokości diet od 1 sierpnia 2021 co oznacza, że politycy otrzymają wyrównanie od 1 sierpnia. Zatem...PiS dał możliwość podniesienia diet radnych i uposażeń prezydenta. Czy włocławscy radni skorzystają z okazji?

 

 

 

Bogumiła Obałkowska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe