Kolejna podwyżka podatku od nieruchomości we Włocławku? O tym zdecydują radni. Do budżetu po tych podwyżkach wpłynęłoby 1.865.538,00 zł

 • 24.11.2021, 05:23 (aktualizacja 24.11.2021, 08:49)
 • K.M.
Kolejna podwyżka podatku od nieruchomości we Włocławku? O tym zdecydują… Fot. Archiwum

Podwyżkami jesteśmy niemal nieustannie bombardowani. Rząd Mateusza Morawieckiego wciąż wymyśla nowe podatki, przeciętnemu obywatelowi mnoży się formalności, ceny produktów spożywczych, paliw czy energii przez fatalną politykę PiSu urosły do rujnujących budżety domowe stawek, a jakby było jeszcze tego mało, posłowie podnieśli sobie uposażenia. Strategicznie, chcąc ugasić nastroje zadbali także o to żeby politycy niższego szczebla z ich ugrupowań i nie tylko mogli sobie podnieść pensje. Na skutek tego, samorządowcy na sesjach w swoich gminach w całej Polsce zatwierdzają właśnie podwyżki dla radnych, prezydentów itp. We Włocławku nowa propozycja zarobków dla prezydenta sięga blisko 19 tysięcy złotych. Pisaliśmy o tym TUTAJ. Jakby tego było mało, na najbliższej sesji radni zadecydują czy wzrosną także podatki dla właścicieli nieruchomości we Włocławku. Jak czytamy w uchwale Rady Miasta Włocławek 

"Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej w obwieszczeniu z dnia 22 lipca 2021 r. ogłosił górne granice stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych na rok 2022 r. (M.P. 22021 r, poz.724) (...) Stawki podatku od nieruchomości proponowane we Włocławku na 2022 r. generalnie są niższe od górnych granic stawek kwotowych ogłoszonych przez Ministra Finansów np. stawka za budynki mieszkalne wynosi 88,76% stawki maksymalnej, stawka za budynki związane z prowadzeniem  działalności gospodarczej wynosi 96,66% stawki maksymalnej, a stawka za grunty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej wynosi 96,12% stawki maksymalnej. Biorąc pod uwagę rosnące znacząco koszty realizowanych zadań, w tym skutki podwyższania minimalnego wynagrodzenia w jednostkach organizacyjnych miasta Włocławek oraz ubytki w dochodach wynikające z reformy podatkowej - koniecznym z punktu widzenia rachunku ekonomicznego gminy, prawidłowego funkcjonowania i wykonywania zadań nałożonych na jednostki samorządu terytorialnego jest ustalenie stawek na wskazanym poziomie.  Wobec powyższego szacuje się, że proponowany wzrost stawek podatku od nieruchomości zapewni wzrost dochodów budżetu gminy w stosunku do roku ubiegłego o kwotę 1.865.538,00 zł. "- czytamy w uzasadnieniu

Jak wzrosną stawki od nieruchomości jeżeli radni przegłosują uchwałę? Wysokość stawek podatku od nieruchomości od gruntów:

 1. związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej bez względu na sposób zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków - 0,99 zł od 1 m kwadratowego powierzchni. 
 2. pod wodami powierzchniowymi stojącymi lub wodami płynącymi jezior i zbiorników sztucznych - 5 zł od 1 ha powierzchni.
 3. pozostałych w tym zajętych na prowadzenie statutowej odpłatnej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego 0,46 zł od 1 m kwadratowego powierzchni.
 4. niezabudowanych objętych programem rewitalizacji i położonych na terenach dla których miejscowy plan zagospodarowania przewiduje przeznaczenie pod zabudowę mieszkaniową, usługową albo zabudowę o przeznaczeniu mieszkalnym obejmującym wyłącznie te rodzaje zabudowy jeżeli od dnia wejścia w życia tego planu w odniesieniu do tych gruntów upłynął okres 4 lat a w tym czasie nie zakończono budowy zgodnie z przepisami PB- 3, 25 zł od 1 m powierzchni. 

Od budynków i ich części:

 1. mieszkalnych - 0,79 zł od 1 m kwadratowego powierzchni użytkowej
 2. związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej - 24,88 zł od 1 m kwadratowego powierzchni użytkowej. 
 3. zajętych na prowadzenie działalności gosp. w zakresie obrotu kwalifikowalnym materiałem siewnym - 11,66 od 1 m kw.
 4. związanych z udzielaniem usług zdrowotnych w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej 5,06 od m kw. powierzchni
 5. pozostałych w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego - 8,14 zł pow. użytkowej

Do budowli lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gosp. - 2% ich wartości określonej na podst. ustawy o podatkach. O komentarz poprosiliśmy mieszkańca Włocławka, przedsiębiorce ale przede wszystkim byłego kandydata na prezydenta miasta, który w swoim programie wyborczym obiecywał, że nie będzie żadnych podwyżek podatków lokalnych:

"Pan prezydent zapomniał chyba, że został wybrany na swoją funkcję przez obywateli i to właśnie dla nich powinien robić wszystko, aby żyło im się lepiej. To nie "budżet" go wybierał, a realne osoby, którym właśnie próbuje obniżyć stopę życiową. Tak drastyczne podwyżki nieomal do maksymalnych ustawowo stawek dotkną wszystkich mieszkańców niezależnie czy są członkami spółdzielni czy mają własny dom. Lokalni przedsiębiorcy mogą nie być w stanie opłacić własnych zakładów pracy, a konkurują przecież już z firmami zewnętrznymi posiadającymi kapitał, który umożliwi im przetrwanie takich podwyżek i w późniejszym okresie zyski rekompensujące po bankructwach naszych firm. Na domiar złego nie tylko koalicja PO-SLD rządząca Włocławkiem chce zedrzeć z nas więcej pieniędzy, bowiem są plany wprowadzenia nowego podatku katastralnego przez rządy PIS. Wiele lokalnych firm tego nie wytrzyma. Byliśmy jako KWW Macieja Maciaka jedynym komitetem, którego program zawierał mnóstwo pomysłów na zwiększanie budżetu Włocławka w inny sposób niż obdzieranie mieszkańców z ostatniej koszuli. Niestety nie udało nam się przejąć władzy i mamy w naszym mieście jak mamy. Najsmutniejsze w tym szale podatkowym PIS, PO i Lewicy jest to, że nie przekłada się on na realny rozwój Włocławka.

Przy tak drastycznych nowych stawkach od nieruchomości ważne będzie, kto "załapie się" do grona szczęśliwców, którzy uzyskają zwolnienie z podatków, bowiem zdarzało się że firmy z innych miast miały umarzane podatki - nawet w milionowych kwotach (przykład spółki Atlanta). Pewną formą ucieczki od podatków może być przenoszenie firm do ościennych gmin Włocławka.

K.M.

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe