Na Wiśle zamontowano przegrodę przeciwśryżową. Od dziś w gotowości są także lodołamacze. Grozi nam scenariusz z ubiegłego roku?

  • 01.12.2021, 13:39 (aktualizacja 01.12.2021, 13:56)
  • Bogumiła Obałkowska
Na Wiśle zamontowano przegrodę przeciwśryżową. Od dziś w gotowości są… fot. Portal Włocławek/archiwum

W ubiegłym roku mróz zamienił wodę na Wiśle w lodowe kry i śryż. Woda nie mając swobodnego przepływu do Włocławka zaczęła się cofać i wylewać na niżej położone tereny. Prezydent Płocka ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe, bowiem stany ostrzegawcze poziomu Wisły niebezpiecznie się podniosły. Zalało bulwary, a  mieszkańcom zagrożonych terenów odcięto energie elektryczną. Ewakuowano ponad stu mieszkańców. Spiętrzona kra w rejonie Nowego Duninowa stworzyła  zator i zalała DK 62. Straż Pożarna, Straż Miejska, Policja i jednostki WOT zabezpieczały workami z piaskiem tereny mogące ulec zalaniu - czy czeka nas podobny scenariusz w tym roku? 

"Jak nigdy w historii jesteśmy przygotowani na nadchodząca zimę." - mówił w Gdańsku, przy okazji oddania nowych lodołamaczy Prezes Wód Polskich Przemysław Daca.

W sezonie zimowym 2020/2021, aby zapobiec zagrożeniu na Dolnej Odrze i Środkowej Wiśle pracowały łącznie 23 lodołamacze. Na stronie Wód Polskich pojawiła się informacja o oddaniu kolejnych, nowych lodołamaczy - Pumy, Narwala, Nerpy i Manata. Z kolei od dziś w porcie przy stopniu wodnym we Włocławku mają stacjonować lodołamacze Orkan, Jaguar, Niedźwiedź, Lew, Sokół i Bawół. W razie potrzeby dołączyć ma do nich Gepard i Mors. W ramach przygotowań do sezonu zimowego 2022/23 osłony Zbiornika Włocławskiego na rzece została zamontowana przegroda przeciwśryżowa. Stanęła ona na wysokości miejscowości Popłacin w pobliżu Płocka. Przegroda ma za zadanie zatrzymanie śryżu przed zbiornikiem. Ma zostać odinstalowana wiosną, gdy na rzece nie będzie już lodu. Odpowiedź na pytanie czy żywioł zostanie pokonany, czy raczej po raz kolejny pokona nas, najprawdopodobniej poznamy na przełomie stycznia i lutego. Wtedy bowiem przewiduje się wystąpienie kry, którą trzeba będzie kruszyć lodołamaczami.

Bogumiła Obałkowska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe