Wyłudzenie we włocławskim ZUS. Na ławie oskarżonych dwie kobiety. Kwota robi wrażenie

  • 11.01.2022, 17:38 (aktualizacja 11.01.2022, 20:02)
  • B.B.
Wyłudzenie we włocławskim ZUS. Na ławie oskarżonych dwie kobiety. Kwota… Fot. B.B.

Prokuratura zakończyła śledztwo ws. wyłudzeń nienależnych zasiłków macierzyńskich i chorobowych z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Akt oskarżenia obejmuje 146 osób, którym postawiono łącznie 858 zarzutów. Łączna kwota wyłudzeń to ponad 6,5 mln zł. Wśród oskarżonych są także dwie kobiety Włocławianka i mieszkanka powiatu włocławskiego w wieku 29 i 30-latka.

"Obie składały wnioski w oddziale ZUS we Włocławku. Kobiety miały około 30 lat. Obie usiłowały wyłudzić świadczenie w wysokości blisko 83 000 zł." - powiedziała prok. Marzena Muklewicz

Poza wyłudzonymi 6,5 mln zł, oskarżeni starali się wyłudzić dalsze 3 mln zł. Proceder rozpoczął się w połowie 2015 r. Zorganizowały go trzy osoby reprezentujące spółkę prawa handlowego. Oferowały kobietom będącym w ciąży założenie na ich dane fikcyjnej działalności gospodarczej w celu uzyskania zasiłków macierzyńskich i chorobowych. Organizatorzy procederu pomagali kobietom w rejestracji działalności gospodarczej, zgłaszali do ubezpieczeń społecznych, a następnie własnymi środkami opłacali zazwyczaj jedną, wysoką składkę w celu nabycia praw do zasiłków macierzyńskich i chorobowych. Wysokość składki miała znaczenie, ponieważ po uiszczeniu najwyższej kwoty świadczenie macierzyńskie wynosiło około 83 000 zł. Dbali także o pozory prowadzenia działalności gospodarczej.

Dodatkowo organizatorzy zostali oskarżeni o pranie pieniędzy poprzez przyjęcie środków płatniczych w kwocie ponad 1,2 mln zł pochodzących z korzyści związanych z wyłudzaniem z ZUS nienależnych zasiłków. 31 oskarżonym Prokuratura postawiła również zarzut fałszywych zeznań w czasie postępowań prowadzonych przez ZUS. Za te przestępstwa oskarżonym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

B.B.

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe