Pod mężczyzną załamał się lód. Trwają ćwiczenia straży pożarnej

  • 14.01.2022, 11:08 (aktualizacja 14.01.2022, 11:40)
  • B.B.
Pod mężczyzną załamał się lód. Trwają ćwiczenia straży pożarnej

Zbliżają się ferie zimowe. Co prawda na razie temperatura powietrza jest dodatnia, jednak prognozy pogody wskazują, że ta sytuacja w ciągu najbliższych dni ulegnie zmianie. Na zbiornikach wodnych w pobliżu Włocławka pojawi się lód. Takie ślizgawki z pewnością przyciągną dzieci i młodzież. Jednak lód jest zdradliwy i nie zawsze wiadomo, jaka jest jego grubość. W związku z tym, jak co roku strażacy z Państwowej Straży Pożarnej we Włocławku zorganizowali dziś ćwiczenia na jeziorze Czarnym związane z ratownictwem wodnym i lodowym. W ramach dzisiejszych ćwiczeń strażacy podejmowali osobę, pod którą załamał się lód. Dwóch strażaków wyciągało poszkodowanego z wody, natomiast pozostali zabezpieczali akcję.

"Zbliża się okres ferii, dlatego chcieliśmy przeprowadzić ćwiczenia związane z ratownictwem wodnym, ratownictwem lodowym. Naszym celem jest również przekazanie dzieciom, za pomocą mediów, że zabawa na lodzie może być niebezpieczna. Miejmy oczywiście nadzieję, że do takich sytuacji nie dojdzie i te ferie przez wszystkie dzieci będą spędzone spokojnie i nie będziemy mieli możliwości, aby nasze grupy interwencyjne uruchamiać. Natomiast chcemy to przećwiczyć, chcemy sprawdzić sprzęt, naszą mobilność. W tej chwili większość jednostek na terenie powiatu jest przygotowana do działań na wodzie i na lodzie. Nasz sprzęt jest sprawdzony i przygotowany, aby w odpowiedni sposób był użyty. Wszystkich wypoczywających na terenie miasta, powiatu, czy gdzieś dalej, chciałem przestrzec, że lód jest bardzo niebezpieczny, odradzamy zabawy na lodzie. Są to tego przeznaczone lodowiska znajdujące się na terenie naszego miasta. (...) Jeśli będzie odpowiednia auta, ujemna temperatura, zachęcamy do korzystania z pomocy jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej, myślę, że żadna nie odmówi i stworzy taką ślizgawkę w bezpiecznym miejscu. Natomiast lód czy to na jezierze, czy na rzece, zawsze stwarza zagrożenie." - powiedział mł. bryg. Mariusz Bladoszewski, zastępca dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 we Włocławku

Jeżeli zauważmy kogoś, pod kim załamał się lód należy niezwłocznie powiadomić służby. Nie należy wbiegać na lód, ponieważ pod osobą chcącą udzielić pomocy może się on również załamać. Należy wykorzystać wszystkie rzeczy jakie mamy wokół siebie, jak szalik, czy gałęzie, aby pomóc osobie, która wpadła pod lód, by spróbować ją wyciągnąć. Pamiętajmy, że organizm bardzo szybko się wychładza.

 

B.B.

Zdjęcia (47)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe