Ile energii wytwarza rocznie elektrownia we Włocławku i dlaczego nie mamy tańszej energii jako mieszkańcy?

  • 16.01.2022, 00:00 (aktualizacja 16.01.2022, 01:02)
  • B. Obałkowska
Ile energii wytwarza rocznie elektrownia we Włocławku i dlaczego nie mamy… fot. B.O.

Elektrownia Wodna we Włocławku to największa elektrownia przepływowa w Polsce. Roczna produkcja w Elektrowni Wodnej Włocławek – w zależności od bieżącej sytuacji – może być równoważna od 25 do 40 procent średniego zapotrzebowania gospodarstw domowych w woj. kujawsko-pomorskim na energię elektryczną. Pamiętać jednak należy, że energia z elektrowni wodnej odprowadzana jest do sieci dystrybucyjnej, więc to, gdzie dokładnie trafi, zależne jest od bieżących przepływów w systemie elektroenergetycznym. W ostatnich latach elektrownia na zaporze we Włocławku produkowała średnio ok. 620 GWh rocznie. Konkretny wolumen produkcji w danym roku uzależniony jest od warunków hydrologicznych. W Elektrowni Wodnej Włocławek działa system optymalizacji wykorzystania potencjału hydroenergetycznego – energia produkowana jest z największą możliwą w danych warunkach sprawnością.

 

W 2020 roku wyprodukowano w Polsce ok. 152 TWh energii elektrycznej, w tym ok. 19 TWh pochodziło ze źródeł OZE. Energia wyprodukowana w elektrowni we Włocławku to ponad 3,3% łącznej produkcji ze wszystkich źródeł odnawialnych w tamtym roku. Energia elektryczna wytwarzana w EW Włocławek odprowadzana jest do sieci dystrybucyjnej. To, gdzie trafia następnie, zależne jest od bieżących przepływów w systemie elektroenergetycznym.

Czy Miasto Włocławek otrzymuje jakieś finansowanie z prądu pozyskanego z tamy? Jeśli tak to jakie w skali roku?

Energa OZE, właściciel EW Włocławek, odprowadza do budżetu miasta m.in. podatek od nieruchomości. 

Czy są szanse, aby włocławianie mieli tańszy prąd, z racji istnienia tamy przy mieście?

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdza cenniki taryfowe dla gospodarstw domowych jednakowe dla wszystkich klientów danej spółki obrotu energią elektryczną. Te same spółki kształtują też ujednolicone dla wszystkich cenniki dla klientów biznesowych. Konkretne ceny energii elektrycznej nie zależą więc od lokalizacji, w której mieszka bądź działa jej odbiorca.

Informacji udzielił Krzysztof Kopec, dyrektor Biura Prasowego Energi.

B. Obałkowska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Gru
Gru 16.01.2022, 19:05
Włocławek ma jeszcze elektrownię gazową, za Anwilem.

Pozostałe