Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 26 kwietnia 2024 23:34
Reklama

Szkwał, Zazamka, Kopernik i Iskierka czekają na potomstwo. We Włocławku może się wykluć 6 sokołów wędrownych!

Podziel się
Oceń

Szkwał, Zazamka, Kopernik i Iskierka czekają na potomstwo. We Włocławku może się wykluć 6 sokołów wędrownych!

Autor: Fot. Mpec/Anwil kamery na żywo

Nie od wczoraj wiadomo, że Falco Peregrinus, czyli Sokoły wędrowne to skrajnie nieliczne ptaki, które w Polsce objęte są ścisłą ochroną gatunkową. We Włocławku znajdują się dwa gniazda sokołów monitorowane przez cały rok, dzięki zainstalowanym kamerom. Podgląd na żywo mogą śledzić wszyscy zainteresowani, ponieważ transmisja online dostępna jest poprzez stronę Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół". Podobnych gniazd w Polsce jest ponad 20. W tym roku, na terenie zakładów azotowych Anwil pojawiła się para sokołów: Kopernik oraz Iskierka, a na kominie MPEC - Szkwał i Zazamka. Jak dowiadujemy się ze strony Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół". Szkwał wykluł się 2019 roku w gnieździe na kominie PGE w Gdyni. Jest synem pochodzącej z Niemiec Bryzy oraz reintrodukowanego pod Wrocławiem Bosmana. Z kolei Zazamka to niezaobrączkowana samica, która we Włocławku pojawia się od 2019 roku na kominie MPECu i EC Zazamcze. Na MPECu widywana głównie w okresach dłuższej nieobecności Glinki. Z kolei Kopernik, który zagnieździł się na terenie włocławskiego ANWILU wykluł się w 2019 r. w Toruniu. Iskierka to stała bywalczyni komina włocławskiego MPEC, choć wybierała przed laty również kominy Anwilu. Została reintrodukowana w 2006 roku w Szczecinku. 

Te dwie pary bardzo dzielnie spisały się w ostatnim czasie. Zarówno w jednym jak i drugim gnieździe pojawiły się po trzy jaja. Pierwsze jaja pojawiły się bardzo wcześnie, bo w marcu na kominie MPEC. Pierwsze 11, drugie 14, a trzecie 16 marca, zatem wyklucie piskląt przewidywane jest do świąt wielkanocnych. Miesiąc po Szkwale i Zazamce, w ich ślady poszli Kopernik z Iskierką. 4, 6 i 8 kwietnia na kominie Anwilu pojawiły się jaja. Łącznie zainteresowani mogą śledzić przyjście na świat aż sześciu sokołów. Inkubacja trwa średnio 32 dni. Pisklętami zajmuje się jedynie matka, którą karmi samiec.  Młode spędzają w gnieździe do 6 tygodni. 

Osoby, które chciałyby wesprzeć działania Stowarzyszenia  na Rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół", mogą to zrobić przekazując 1 % podatku, wpłacić dowolną kwotę jako darowiznę lub przekazać nam sprzęt  Bank Ochrony Środowiska O/Włocławek 52 154010692001 872185350001

 

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama