933 zawiadomienia do prokuratury i 19 wniosków do prezydenta miasta skierował MOPR w 2021 w sprawie dłużników alimentacyjnych

  • 18.05.2022, 08:27 (aktualizacja 18.05.2022, 09:45)
  • B. Obałkowska
933 zawiadomienia do prokuratury i 19 wniosków do prezydenta miasta skierował… fot. archiwum

W maju 2017 roku weszły przepisy, które nakładają na organy pomocy społecznej obowiązek kierowania do prokuratury, po przyznaniu świadczeń z funduszu alimentacyjnego zawiadomień o możliwości popełnienia przestępstwa, jeżeli osoba zobowiązana do alimentacji przez trzy miesiące nie wywiązuje się z tej powinności. 

"W 2021 roku skierowano do prokuratury około 933 zawiadomień o możliwości popełnienia przestępstwa przez dłużników alimentacyjnych. W ramach postępowań prowadzonych wobec dłużników alimentacyjnych w 2021 przeprowadzono 168 wywiadów alimentacyjnych" - wynika z danych MOPR 

Ponadto wystąpiono do Powiatowego Urzędu Pracy we Włocławku o podjęcie działań zmierzających do aktywizacji zawodowej w stosunku do 5 dłużników alimentacyjnych oraz do Komorników Sądowych i Sądów Rejonowych z 200 informacjami mającymi wpływ na egzekucję zasądzonych świadczeń alimentacyjnych pochodzących z wywiadu alimentacyjnego, oświadczenia majątkowego lub innych źródeł. 

"Wszczęto postępowanie dotyczące uznania dłużnika alimentacyjnego za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych wobec 94 dłużników, którzy uniemożliwili przeprowadzenie wywiadu alimentacyjnego lub odmówili złożenia oświadczenia majątkowego, zarejestrowania się w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotny albo poszukujący pracy, bez uzasadnionej przyczyny odmówili przyjęcia propozycji zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, wykonywania prac społecznie użytecznych, interwencyjnych, robót publicznych udziału w szkoleniach, stażu lub przygotowaniu zawodowym dorosłych." 

Po zakończeniu wyżej wymienionych postępowań w stosunku do 18 dłużników wydano decyzje uznające ich za uchylających się od alimentów. Pozostałe postępowania w większości zostały umorzone. Skierowano wnioski do Prokuratury o ściganie 35 osób za przestępstwa z art.  209 § 1. Kto uporczywie uchyla się od wykonania ciążącego na nim z mocy ustawy lub orzeczenia sądowego obowiązku opieki przez niełożenie na utrzymanie osoby najbliższej lub innej osoby i przez to naraża ją na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2., oraz do prezydenta miasta o zatrzymanie 19 dłużnikom prawa jazdy.

Stan należności dłużników na koniec 2021 roku wynosił 78 420 840,00 zł. Odzyskano w sumie 2 298 495,85 zł . Od stycznia do grudnia 2021 roku przyznano i wypłacono świadczenia z funduszu alimentacyjnego dla 1063 osób na łączną kwotę 5 340 935,00 zł. Fundusz alimentacyjny stanowi system wspierania osób uprawnionych do alimentów środkami finansowymi z budżetu państwa z powodu niemożności ich wyegzekwowania. W zakresie liczby dłużników alimentacyjnych od 2008 roku corocznie odnotowuje się jej wzrost. Na koniec 2021 roku włocławski MOPR odnotował 2 560 dłużników. Dla porównania w kwietniu 2020 było ich 1 957. Wzrost tej liczby przewiduje się również w 2022. 

 

B. Obałkowska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe