Dla wódki, papierosów i gum do żucia okradł nastolatka i pobił klienta sklepu

  • 20.05.2022, 04:25 (aktualizacja 20.05.2022, 05:56)
  • informacja prasowa
Dla wódki, papierosów i gum do żucia okradł nastolatka i pobił klienta… fot. archiwum

W dniu 29 kwietnia 2022 r. Prokuratura Rejonowa we Włocławku skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko oskarżonemu, któremu zarzucono popełnienie dwóch przestępstw w warunkach recydywy. 24 stycznia 2022 r. zaatakował on klienta sklepu spożywczego żądając papierosa, o po uzyskaniu negatywnej odpowiedzi, uderzył go pięścią w twarz. Następnie oskarżony, grożąc pobiciem, zażądał aby pokrzywdzony kupił mu papierosy oraz dwie butelki wódki. Pokrzywdzony kupił papierosy Marlboro oraz dwie butelki wódki „Żubrówka” i przekazał je oskarżonemu, który ponownie uderzył go pięścią w twarz. Po tym uderzeniu pokrzywdzony oddalił się z miejsca zdarzenia i zawiadomił Policję.

Chwilę później do tego samego sklepu podszedł kolejny pokrzywdzony - małoletni. Posiadał przy sobie pieniądze w kwocie 70 zł. Gdy był przy wejściu, podszedł do niego oskarżony i zapytał ile pieniędzy ma przy sobie. Pokrzywdzony odpowiedział, że ma 20 zł. Wtedy oskarżony zażądał pieniędzy w zamian za butelkę wódki. Z uwagi na odmowę, oskarżony zażądał by pokrzywdzony kupił mu alkohol. Po uzyskaniu kolejnej odmownej odpowiedzi oskarżony podniesionym głosem zażądał ponownie wydania pieniędzy, zaś małoletni pokrzywdzony pod wpływem strachu dał mu 20 zł. Następnie oskarżony podszedł do pokrzywdzonego i zaczął przeszukiwać jego odzież w celu znalezienia dodatkowych pieniędzy. Po chwili przestał, wszedł za pokrzywdzonym do sklepu i kupił dwie paczki paluszków i dwie gumy do żucia, płacąc pieniędzmi zabranymi pokrzywdzonemu, po czym zabrał wydaną resztę. Po tym małoletni pokrzywdzony oddalił się z miejsca zdarzenia, zaś oskarżony krzyknął w jego kierunku zwracając się słowami wulgarnymi, co wywołało w małoletnim pokrzywdzonym większy strach i obawę.

"Na tej podstawie, po przeprowadzeniu postępowania przygotowawczego, skierowano akt oskarżenia. Pierwszy zarzut aktu oskarżenia dotyczył tego, że w dniu 24 stycznia 2022 r. dokonał rozboju kwalifikowanego z art. 280 §1 kk w zw. z art. 64§1 kk, polegającego na zaborze w celu przywłaszczenia paczki papierosów Marlboro i dwóch butelek wódki Żubrówka o pojemności 100 ml każda, czyli przedmiotów łącznej wartości 31 zł, używając przemocy wobec ustalonego mężczyzny w ten sposób, że dwukrotnie uderzył go pięścią w twarz i groził mu pobiciem, przy czym zarzucanego mu przestępstwa dokonał w warunkach recydywy, tj. w okresie 5 lat od odbycia kary pozbawienia wolności za przestępstwa podobne. Drugi zarzut aktu oskarżenia dotyczył tego, że w tym samym dniu dokonał kradzieży szczególnie zuchwałej kwalifikowanej z art. 278a w zw. z art. 64§1 kk, polegającej na zaborze w celu przywłaszczenia pieniędzy w kwocie 20 zł na szkodę małoletniego pokrzywdzonego, wobec którego wykazał postawę lekceważącą i wyzywającą oraz wobec którego użył innego rodzaju przemocy w celu zawładnięcia pieniędzmi w ten sposób, że zapytał małoletniego pokrzywdzonego czy ma pieniądze, a następnie zażądał pieniędzy podniesionym głosem, zaś małoletni pokrzywdzony, kierowany strachem oddał posiadane 20 zł, przy czym sprawca zarzucanego mu przestępstwa dokonał w warunkach recydywy, tj. w okresie 5 lat od odbycia kary pozbawienia wolności za przestępstwa podobne."- informuje Prokurator Okręgowy Justyna Plechowska

W niniejszej sprawie zastosowano wobec sprawcy środek zapobiegawczy w postaci dozoru Policji połączonego z zakazem wszelkiego kontaktowania się z pokrzywdzonymi i zakazem zbliżania się do pokrzywdzonych na odległość mniejszą niż 50 metrów.

 

informacja prasowa

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe