"Starosta nic z tym nie robi...posłanki nie chciały zająć się sprawą". Od lipca pracownicy mają zarabiać mniej o 1000 zł. Co się dzieje w SPZPS we Włocławku?

  • 03.06.2022, 22:00 (aktualizacja 04.06.2022, 03:13)
  • B. Obałkowska
"Starosta nic z tym nie robi...posłanki nie chciały zająć się sprawą".…

Władza lubi w świetle jupiterów przecinać wstęgi na drogach, jakby to był nieprawdopodobny sukces, a pamiętać należy, że budowa dróg to ich obowiązek i przypomnijmy fundusze na nie pochodzą z naszych podatków. Medialny cyrk potrafią zrobić nawet na stumetrowym odcinku wiejskiej drogi, niedługo będą przecinać wstęgi po oddaniu chodnika. Liczy się propaganda i z pewnością propaganda samorządowa, wcale nie jest gorsza od tej rządowej, ale do rzeczy... O Samodzielnym Publicznym Zespole Przychodni Specjalistycznych we Włocławku słyszymy w mediach jednie w kontekście nowopowstającego budynku. Problemów pracowników nikt nie zauważa, a skoro zwracają się do mediów, to znaczy, że gdzie indziej wyczerpali już możliwości. Jakiś czas temu otrzymaliśmy niepokojącą wiadomość o następującej treści:

"Sytuacja w specjalistyce jest tragiczna Pracownicy maja obniżane etaty na 3/4 żeby od lipca mniej zarabiali a sekretarki medyczne maja zmianę stanowiska na referentkę żeby też nie dostały lipcowych podwyżek. Od lipca pracownicy będą zarabiać ok 1000 zł. mniej, to dla nas dramat. Starosta nic z tym nie robi. (...)Podobno dyrektor i siostrzeniec studiują żeby firmę sprywatyzować i mogli być w zarządzie spółki. Prosimy zainteresować się pracownikami. Posłanki nie chciały zająć się sprawą. Nie wiemy do kogo się zwrócić. Każdy się boi. Było wielu dyrektorów i starostów, ale to ten rozłoży specjalistykę. Prosze zapytać starostę czy w ramach oszczędności tez obniża pensje pracownikom w starostwie. Zostaliśmy postawieni przed wyborem albo pensja obniżona od lipca albo zwolnienie z pracy. Prosęe poczytać o karierze zawodowej dyrektora SPZPS ,bo zniszczył każda firmę w której pracował."- z taką niepokojącą wiadomością zwróciły się osoby zatrudnione we włocławski, SPZPS

Informację tę skonfrontowaliśmy z dyrekcją Samodzielnego Publicznego Zespołu Przychodni Specjalistycznych we Włocławku. 

"Dokonano zmniejszenia wymiaru czasu pracy 13 pracownikom posiadającym uprawnienia emerytalne w drodze wypowiedzeń zmieniających. W ramach prowadzonej restrukturyzacji zatrudnienia dokonano zmiany nazwy stanowisk pracy osobom zatrudnionym jako rejestratorki medyczne, co wiązało się z planowanymi zmianami w Regulaminie Organizacyjnym Jednostki i przypisaniu tej grupy zawodowej do pionu administracyjnego. W obecnej strukturze rejestratorki podlegają bezpośrednio Pielęgniarce naczelnej, tak jak pracownicy medyczni. Celem jest podległość tej grupy zespołowi do spraw administracyjnych, albowiem rejestratorki nie należą do zawodu medycznego. Pracownikami wykonującymi zawody medyczne są osoby, które legitymują się nabyciem fachowych kwalifikacji do udzielania świadczeń zdrowotnych oraz takie, którym takie uprawnienia udzielone zostały na podstawie odrębnych przepisów. W zawodzie rejestratorki medycznej wskazane jest posiadanie przynajmniej średniego wykształcenia. Osoba pracująca na takim stanowisku nie zajmuje się bowiem udzielaniem świadczeń zdrowotnych. Rejestratorka medyczna kompleksowo obsługuje rejestrację pacjentów jednostki medycznej. Rejestratorka medyczna jest zawodem o charakterze biurowym, a nie medycznym. Zmiany w obrębie tej grupy zawodowej dotyczyły bezpośredniej podległości służbowej w ramach struktury organizacyjnej Jednostki oraz zmiany zakresu czynności poprzez usuniecie obowiązków związanych z prowadzeniem dokumentacji medycznej w formie papierowej. Dokonano również zmian dotyczących techników analityki medycznej w zakresie czasu pracy w wyniku analizy faktycznego wykorzystania czasu pracy przez tą grupę zawodową. Analiza poprzedzona została zobowiązaniem pracowników do opisu czynności podejmowanych w ramach obowiązków służbowych w godzinach pracy. Jednoznacznie podkreślić należy, iż zmiana warunków pracy dokonana została w sposób prawem przewidziany, a pracownicy zostali poinformowani o przysługujących im prawach w przypadku braku akceptacji wypowiedzeń zmieniających." - odpowiedział Sławomir Paździerski Dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Przychodni Specjalistycznych we Włocławku

Dyrekcja zakładu potwierdziła "restrukturyzację" w Samodzielnym Publicznym Zespole Przychodni Specjalistycznych. Restrukturyzacja zatrudnienia dokonana została jak informuje dyrekcja po wypełnieniu obowiązku współdziałania z zakładową organizacją związkową. W obszernym uzasadnieniu, dyrekcja SPZPS podkreśla, że działania są w pełni zgodne z prawem, ale jak etycznie ocenić te obniżki zarobków w świetle drożyzny do której doprowadził rząd Morawieckiego?

Jak czytamy w statucie SPZPS podmiotem tworzącym SPZPS jest Powiat Włocławski. Przy SPZPS działa Rada Społeczna, która jest organem inicjującym i opiniodawczym podmiotu tworzącego oraz organem doradczym Dyrektora. Rada społeczna ma prawo rozwiązania stosunku pracy lub umowy cywilnoprawnej z Dyrektorem SPZPS. Może zatem warto zwrócić się właśnie do tych osób?  Na BIP SPZPS trudno szukać składu Rady Społecznej, choć zakładka widnieje, ustaliliśmy jednak kto w niej zasiada:

Przewodniczący – Pani Ewa Maria Kończyńska
Członkowie:
– Pan Jacek Kowalewski – Przedstawiciel Wojewody Kujawsko – Pomorskiego
– Pani Jadwiga Błaszkiewicz
– Pan Dawid Dalmann
– Pan Marek Jaskulski
– Pan Tomasz Jezierski
– Pani Anna Przybysz

Cóż możemy poradzić osobom w tej nie do pozazdroszczenia sytuacji? Na pewno nie zwracanie się do posłanek PiS, które albo pieką ciasta w wiejskich remizach, albo przeszywają stare ubrania z kołami gospodyń wiejskich, albo chcą anulować głosowania w sejmie, które nie przebiegły po ich myśli. Trudno stwierdzić co gorsze, nie ma jednak ich tam gdzie ludzkie problemy. Pokrzywdzonym pracownikom proponujemy skontaktować się z kancelariami prawnymi pracującymi pro bono i skonsultowanie sytuacji, być może nie wszystko stracone. Kancelaria która udziela porad prawnych to m.in. JR Zielińscy Radcowie Prawni. Konsultacje telefoniczne odbywają się w środy i piątki w godzinach 14.00 - 16.00. Osoby zainteresowane uzyskaniem pomocy prawnej proszone są o kontakt mailowy pod adresem [email protected] albo kontakt telefoniczny pod nr tel: 535 666 450. Miejmy nadzieję, że nagłośnienie tej sytuacji sprawi, że zainteresują się nią osoby, które mogą pomóc sprawie. 

B. Obałkowska

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
yyyy
yyyy 14.06.2022, 21:45
Tak rządzą złodzieje z psl. Do rozdawania stanowisk i pieniędzy kolesiom
Chris23
Chris23 10.06.2022, 12:48
żona tego Pana jest Sędzią w Sądzie Pracy...dlatego ten Pan z zawodu jest Prezesem albo Dyrektorem....szkoda liczyć w ilu firmach pracował..
Paulina
Paulina 08.06.2022, 23:31
Drogie Panie wystarczy odejść. Jeśli Wasza praca jest obciążeniem dla tejżej jednostki to niech pan dyrektor sam odbiera telefony od pacjentów i tyle. W zwykłym sklepie dostaniecie tyle samo (jak i nie więcej). Szanujcie się.
Zbawicielka
Zbawicielka 05.06.2022, 11:41
Dyrektor z Bożej Łaski. Roman daj mu wilczy bilet bo będziesz cierpiał przez takiego gada. Swojemu siostrzeńcowi niech zmieni na 3/4 i koordynującej, która swoim paskudnym zachowaniem i wrednym charakterem poniża ludzi. Tak samo jak ten dyrektor. Traktuję ludzi jak gówno. Gnoi i poniża na każdym kroku. Niech czas jego oraz jego "bystrych " ludzi minie. Bo to już śmieszne nie jest. Gad w garniturze. Może powiesz, żeby pracownik wziął kredyt i poszedł na kurs a po chwili dasz mu 3/4 etatu i będzie zmuszony się zwolnić ponieważ na kierowniczym stanowisku zarabiać 3/4 etatu to słabo. Wielki ekonomista. Niech się skonsultuję z żoną czy wg prawa może tak zrobić. Gwarantuję Ci, że ludzie na ulicy nie powiedzą Ci dzień dobry bo nie zasługujesz na to. Tchórz jednym słowem. Wszystko drożeje a ten robi rewolucję finansową. Niech sobie zrobi 3/4 etatu ponieważ pełny etat jest bez sensu bo i tak to za dużo czasu dla niego. Uprawia spotkania i dyskusje tylko po to by ludzi upodlić. I uważać się za wyższego. Tak ceni sobie szczerość jak to mawiał na początku a sam jest fałszywy od góry do dołu. W końcu pracownicy wzięli się za niego mam nadzieje. Cierpliwość wszystkim powoli się kończy. Taczki i wywieźć go za szalaban wyjazdowy.

Pozostałe