Noc Kupały we Włocławku

  • 23.06.2022, 15:34 (aktualizacja 23.06.2022, 23:46)
  • B.B.
Noc Kupały we Włocławku

Noc Kupały to słowiańskie święto solarne. Obchodzone jest podczas najkrótszej nocy w roku, 23-24 czerwca. Kościół katolicki nie mógł wykorzenić tej tradycji, więc ją zasymilował, stąd noc świętojańska. Z Nocą Kupały związane są różne zwyczaje i obrzędy mające zapewnić zdrowie i urodzaj. Jednym z ważniejszych elementów Nocy Kupały jest ognisko, w którym palone są różne zioła. Wokół niego gromadzą się uczestnicy, tańczą i śpiewają. Dziewczęta puszczały w nurty rzeki wianki. Jeśli został wyłowiony przez kawalera oznaczało to szybkie zamążpójście.

Tradycja Nocy Kupały jest wciąż żywa na Kujawach. We Włocławku od wielu lat organizowana jest impreza w Parku Sienkiewicza. Tegoroczna rozpoczęła się o godzinie 16:00 "Sobótkowymi potańcówkami na Kujawach". Do godziny 20:30 trwały koncerty kapel oraz warsztaty tworzenia wianków. Później rozpoczęły się Obrzędy Nocy Świętojańskiej w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Kujawy.

 

 

B.B.

Zdjęcia (112)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe