Fundusz PAFPIO ostrzega przed "Lornetką" z siedzibą w Majątku Kaniewo i współpracą z...

  • 05.07.2022, 07:12 (aktualizacja 05.07.2022, 07:24)
  • B. Obałkowska
Fundusz PAFPIO ostrzega przed "Lornetką" z siedzibą w Majątku Kaniewo… fot. archiwum

Pod koniec ubiegłego tygodnia na naszą redakcyjną skrzynkę dotarło pismo z mającego siedzibę w Warszawie Polsko-Amerykańskiego Funduszu Pożyczkowego Inicjatyw Obywatelskich, z prośbą o opublikowanie informacji z jakimi problemami spotyka się fundusz we współpracy z działającym w naszym regionie stowarzyszeniem Lornetka. Informację zweryfikowaliśmy kontaktując się z przedstawicielami Funduszu. Przedstawiciele tej organizacji  potwierdzili nam prawdziwość informacji w rozmowie, a także  poprzez nadesłanie prawomocnego wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie. 

O stowarzyszeniu Lornetka pisaliśmy już w kontekście Anny Gembickiej, która w Majątku Kaniewo organizowała wiele imprez. Lepiła pierogi, rzeźbiła w arbuzach, urządzała festiwale, szkolenia i spotkania. Bywała również na organizowanych tam wydarzeniach i obejmowała patronatem imprezy Stowarzyszenia Lornetka.  Jak informowali nas mieszkańcy tej wsi państwo Trocikowscy byli zaangażowani w jej kampanię wyborczą. Potwierdzają to fotografie, na których prezes "Lornetki" Pani Trocikowska podczas kampanii występowała na konferencjach w koszulce z napisem "Anna Gembicka" razem z innymi osobami wspierającymi tę kandydatkę na posła. Stowarzyszenie Lornetka powstało jak wiele innych w 2019 roku i miało ogromne "szczęście" bowiem spłynęły do niego ogromne dotacje z funduszu w którym zasiadała Anna Gembicka. Stowarzyszenie Lornetka uzyskało kilka dotacji. Raz na kwotę 106 600,00 zł, innym razem na kwotę 680 000, 00 zł oraz 117 000,00 zł.  TU CAŁY ARTYKUŁ. Nad tym tematem pochylił się również Onet w artykule "Miliony dla swoich. Tak PiS wspiera swoje organizacje, cz. 1."

Fundusz PAFPIO wspiera organizacje pozarządowe, pomagając w realizacji inicjatyw. Oferuje pomoc w zabezpieczeniu płynności finansowej, koniecznej dla sprawnej realizacji działań statutowych oraz profesjonalne doradztwo i szkolenia, które udoskonalają działanie organizacji pozarządowych oraz proces zarządzania nimi. Poniżej treść e-maila:

"Fundusz PAFPIO ostrzega  podmioty z otoczenia Stowarzyszenia Na Rzecz Inicjatyw Lokalnych Lornetka z siedzibą w Majątku Kaniewo przed  współpracą z tą organizacją pozarządową oraz zarządzającą nią rodziną Trocikowskich. Stowarzyszenie uchyla się od odpowiedzialności za zwrot pożyczki zaciągniętej w  Funduszu PAFPIO w 2020 r.

Jesteśmy w posiadaniu prawomocnego nakazu zapłaty przeciwko Stowarzyszeniu Na Rzecz Inicjatyw Lokalnych Lornetka wydanego przez Sąd Okręgowy w Warszawie, III Wydział Cywilny w dniu 30 grudnia 2021 r. [Sygn. akt III Nc 303/21]. Sąd nakazał dłużnemu Stowarzyszeniu, aby zapłacił na rzecz Funduszu PAFPIO kwotę 96 216,37 zł z odsetkami ustawowymi za opóźnienie naliczanymi w stosunku rocznym od tej kwoty za okres od dnia 25 września 2021 roku do dnia zapłaty oraz kwotę 4 820 zł tytułem zwrotu kosztów procesu. W załączeniu przesyłam skan prawomocnego nakazu zapłaty. Fundusz PAFPIO jest pierwszym i jedynym w Polsce działającym funduszem, którego kapitał służy wyłącznie organizacjom pozarządowym i instytucjom działającym nie dla zysku. Od 24 lat wspieramy organizacje pozarządowe w całej Polsce, udzielając im pożyczek na zachowanie płynności finansowej, tak by mogły one sprawnie realizować swoją misję. W tym czasie udzieliliśmy pożyczek ponad 900 instytucjom non profit na kwotę blisko 300 milionów złotych. Każda niespłacona pożyczka uszczupla kapitał Funduszu wypracowywany przez polskie organizacje pozarządowe od ponad dwóch dekad! "

W związku z tak niepokojącą informacją, skontaktowaliśmy się z prezes stowarzyszenia, Edytą Trocikowską, która  skierowała nas do męża, jako osoby, która jest w tej sprawie kompetentna. Z danych jakie widnieją na stronach NGO wynika, że mąż Edyty Trocikowskiej, zasiada w strukturach stowarzyszenia w komisji rewizyjnej. Pan Artur Trocikowski poprosił nas, aby wstrzymać się z publikacją do poniedziałku, ponieważ chciał najpierw odbyć rozmowę z przedstawicielami PAWPIO. Oboje utrzymywali w rozmowie, że są zaskoczeni całą sytuacją, a także spłacają raty zgodnie z ustalonym z funduszem harmonogramem, natomiast krok ze strony Funduszu w postaci wysłania do naszego portalu i nie tylko takich informacji jest złamaniem porozumienia. Aby potwierdzić te informację, ponownie skontaktowaliśmy się z PAFPIO, tu jednak prezes zapewniła nas, że ostatnia rata ze wspomnianego harmonogramu wpłynęła w połowie ubiegłego roku dokładnie w sierpniu, a ze stowarzyszeniem był utrudniony kontakt. Wyrok sądu nakazowego zapadł w grudniu 2021 r.

W poniedziałek (4.07) w godzinach porannych ponownie otrzymaliśmy telefon z Funduszu PAWPIO. Prezes tej instytucji poinformowała nas, że po naszym piątkowym telefonie do Stowarzyszenia Lornetka, na konto PAWPIO przelano ponad dwa tysiące złotych. Prezes Funduszu PAWPIO, poinformowała nas jednak, że nie zmienia to w żaden sposób obecnej sytuacji. Trochę ponad dwa tysiące, nie załatwia sprawy blisko stutysięcznej zaległości. Jak informuje prezes Funduszu pismo które otrzymała nasza redakcja zostało również wysłane do posłanek Gembickiej i Borowiak.

Publikujemy niniejszy artykuł dbając o ważny interes społeczny. Imiona i nazwiska przedstawicieli zarządu Stowarzyszenia "Lornetka" są informacją ogólnodostępną (Krajowy Rejestr Sądowy jest jawny)

Obecnie materiały z profilu facebookowego Lornetki zniknęły, a na stronie czytamy, że "jest w  przebudowie".

B. Obałkowska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe