Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 01:28
Reklama

Ogromna wycinka drzew w okolicznych lasach. Mieszkaniec naszego miasta pyta o skalę zjawiska

Podziel się
Oceń

Ogromna wycinka drzew w okolicznych lasach. Mieszkaniec naszego miasta pyta o skalę zjawiska

Autor: mapy.lasyiobywatele.pl

Mieszkańcy Włocławka i okolic od pewnego czasu obserwują ciężki sprzęt wjeżdżający do lasów. Chociażby na osiedlu Zazamcze, czy Michelinie sukcesywnie odbywają się wycinki drzew. Jeden z mieszkańców naszego miasta na skrzynkę mailową przesłał nam link do strony, gdzie jest przedstawiona skala wycinki drzew. Robi duże wrażenie. W sprawie wycinania drzew skontaktowaliśmy się z włocławskim Nadleśnictwem.

"Ta mapa, która jest na portalu lasyiobywatele, przedstawia okres 10 lat. To nie jest tak, że to wszystko jest wycinane w ciągu roku. Czyli w niektórych miejscach jest już kilka lat temu posadzony młodnik. To trzeba w ten sposób czytać. (...) My nie tracimy powierzchni leśnej. Przeciwnie, jako Nadleśnictwo staramy się ją zwiększać poprzez zakup gruntów pod zalesienia. W ten sposób utrzymujemy ten sam poziom powierzchni lasów wokół Włocławka. Natomiast tutaj, gdzie są wycinki, to najlepszym przykładem jest ostatnia wichura. W okolicach Wieńca, gdzie ten las jest już wiekowy, mało odporny, tam tych strat jest dużo. Dlatego staramy się ten las odmłodzić, już jako las wielogatunkowy." - powiedział Mieczysław Olewnik z Nadleśnictwa Włocławek

W naszych lasach występują głównie drzewa iglaste. Po wycince, jak się dowiadujemy jeśli tylko warunki na to pozwalają, Nadleśnictwo sadzi drzewa liściaste, jak buki, lipę czy jarzębinę oraz krzewy owocowe.

Od kilku lat jednak zupełnie inne stanowisko w tej sprawie prezentują przedstawiciele branży drzewnej, którzy oskarżają Lasy Państwowe, że w Polsce prowadzona jest rabunkowa gospodarka drzewna. Polskie drewno zdaniem znawców tematu jest eksportowane w większej skali, niż podają LP. Drewno jest eksportowane, jako konkretny produkt drzewny, krótka obróbka wyciętego drzewa pozwala nadać inną nazwę eksportowanemu towarowi, dlatego trudno zainteresowanym tym tematem udowodnić tę masową skalę. Często sami leśnicy nie wiedzą, co dzieje się z pociętym drewnem.


Napisz komentarz
Komentarze
Tomasz 21.08.2023 20:03
Bardzo ciezko sie na to patrzy, zwlaszcza ze lasy to jedno z nielicznych dóbr tego miasta

Leśnicy rolnicy zawsze udają niewiniątka a niszczą przyrodę i ludzi konsumentów 26.07.2022 11:02
Lesnicy zachowują się jak rolnicy, jakby tylko hodowali las i wycinka. A gdzie troska aby nic nie wyciąć i chronić las? Jak ktoś pójdzie i wytnie coś to zaraz leśnicy wnerwy a jak oni wycinają las który powinni chronić przed wycinka. Proszę mi pokazać trzeba które mają po 200 lat? Albo chociaż 100 albo 50 lat w lasach? Leśnicy to oszuści, wycinają lasy, nie chronią ich wcale. Jak prymitywni rolnicy którzy nawożą i pryskaja nie tak jak należy i potem my i przyroda cierpi.

ewa 25.07.2022 17:38
Zniszczenia koło Wieńca i na terenie samego uzdrowiska były duże. Co zaskakuje, to fakt, że szybko i sprawnie wywieziono zdrowe kłody. Natomiast gałęzie od prawie miesiąca zaśmiecają las i park przysanatoryjny. Widocznie nie ma chętnych na chrust, a dla Lasów to nie interes... Szkoda tylko, że na kuracjuszy działa nie najlepiej

Reklama
News will be here
Reklama
Reklama