Dziś rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Zabrzmiały syreny

  • 01.08.2022, 19:00 (aktualizacja 01.08.2022, 19:09)
  • B.B.
Dziś rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Zabrzmiały syreny

Dnia 1 sierpnia 1944 r. w Warszawie rozpoczęło się zbrojne wystąpienie mieszkańców przeciwko okupującym stolicę wojskom niemieckim. Jednym z jego głównych inicjatorów był gen. Leopold Okulicki. Powstanie Warszawskie miało rozpocząć się o godzinie17:00, jednak pierwsze strzały padły już przed godziną 14:00 na Żoliborzu. Polskie natarcie na niemieckie pozycja w większości zakończyło się niepowodzeniem. Powstańcy nie zdobyli lotniska, żadnego mostu ani dworca kolejowego.

W Warszawie w momencie wybuchu walk znajdowało ok. 40 000 żołnierzy. Byli jednak bardzo słabo uzbrojeni. W walkach poza żołnierzami AK uczestniczyli także przedstawiciele innych organizacji, jak choćby Narodowe Siły Zbrojne. Nierówna walka trwała 63 dni. Jego bilans był tragiczny. Zginęło około 16 000 powstańców oraz ponad 150 000 cywilnych ofiar. Warszawa została zniszczona – miasto straciło 70% zabudowy mieszkalnej oraz 90% zabytków. Straty niemieckie wyniosły około 10 000 osób.

Dziś w miastach całej Polski odbywają się uroczystości rocznicowe. W przemowach wspominana jest odwaga żołnierzy oraz mieszkańców Warszawy. O godzinie 17:00 zabrzmiały syreny. Podobnie było we Włocławku. Uroczystości odbyły się przy Pomniku Armii Krajowej w Parku im. Władysława Łokietka.

B.B.

Zdjęcia (10)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Czcijmy mądre decyzję nigdy głupich świat i martyrologii.
Czcijmy mądre decyzję nigdy głupich świat i martyrologii. 02.08.2022, 09:47
Rzetelny artykuł. Prawda. Dodam, że na Pradze dowództwo po 4 dniach zdecydowało się zawiesić walki i ocaliło mnóstwo ludzi, a także budynków. Natomiast np. Kraków wstrzymało powstanie ocalając miasto i ludność. Dziś należy czcić bohaterów którzy wstrzymali powstania a nie tych co doprowadziło do tragedii osłabiając Polskę!
Dziękuję

Pozostałe