Kolejne kąpielisko z zakazem kąpieli. Tym razem Jezioro Chełmica w gm. Fabianki

  • 05.08.2022, 02:08 (aktualizacja 05.08.2022, 07:24)
  • informacja prasowa
Kolejne kąpielisko z zakazem kąpieli. Tym razem Jezioro Chełmica w gm.… fot. Pexels

Wczoraj (04.08) informowaliśmy o ponownym dopuszczeniu przez Sanepid do kąpieli zbiornika wodnego w Choceniu. Od dziś, woda nieprzydatna do kąpieli jest w Jeziorze Chełmica. Powodem, podobnie jak w Choceniu jest zakwit sinic:

"Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny we Włocławku na podstawie wizualnej oceny jakości wody w kąpielisku „Jezioro Chełmica” na jeziorze Chełmica informuje o nieprzydatności wody do kąpieli z uwagi na zakwit sinic i wprowadzeniu od dnia 04.08.2022 r. tymczasowego zakazu kąpieli. Występujący w wodzie zakwit sinic może stwarzać zagrożenie wystąpienia niekorzystnych skutków dla zdrowia osób kąpiących się. W przypadku zniesienia zakazu kąpieli Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny we Włocławku wyda ocenę bieżącą jakości wody."-informuje Sanepid

Część sinic zawiera toksyny, niebezpieczne dla zdrowia. Człowiek może się nimi zatruć, nie tylko poprzez dotyk, ale wdychanie powietrza unoszącego się nad kąpieliskiem w czasie zakwitu zakwitu sinic. W ekstremalnych wypadkach sinice mogą spowodować porażenie mięśni, które prowadzi do niewydolności oddechowej, co może skutkować zagrożeniem dla życia. Najczęściej sinice u człowieka powodują zatrucia pokarmowe, wysypki, zapalenia spojówek. 


 

 

 

 

informacja prasowa

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe