Duże zagrożenie pożarowe w lasach. Nie wolno rozpalać ognia w odległości 100 m od lasu

  • 05.08.2022, 15:57 (aktualizacja 06.08.2022, 01:01)
  • B.B.
Duże zagrożenie pożarowe w lasach. Nie wolno rozpalać ognia w odległości… bazapozarow.ibles.pl

Ostatnie dni przynosiły kolejne fale upałów. W mijającym tygodniu temperatury w ciągu dnia często przekraczały 30℃. Wysokie temperatury mają wpływ na sytuację w okolicznych lasach. Na mapie zagrożenia pożarowego lasu opracowanego przez Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu nasz region jest zakreślony kolorem czerwonym. Oznacza on duże zagrożenie pożarowe.

"Musimy zachować czujność, dostosować się do przepisów obowiązujących obowiązujących na terenie lasów. Nie wolno rozpalać ognisk, używać otwartego ognia w odległości mniejszej niż 100 metrów od lasu. Ognia możemy używać w miejscach do tego wyznaczonych, jakie są na terenie naszego Nadleśnictwa. Na dzień dzisiejszy to zagrożenie jest duże, ale system zabezpieczenia lasów włocławskich jest stosunkowo sprawny, dzięki czemu nie mamy takich pożarów jakie w tej chwili są Parku Narodowym w Czechach." - powiedział Mieczysław Olewnik z Nadleśnictwa Włocławek

Każdego dnia w lesie w określonych punktach pobierana jest ściółka. Na bazie wilgotności ściółki określany jest poziom zagrożenia pożarowego dla danego regionu. Służą do tego odpowiednie algorytmy. Tak jak wspominał Mieczysław Olewnik, okoliczne lasy są dobrze zabezpieczone na wypadek pożaru.

"Przy Nadleśnictwie funkcjonuje punkt alarmowo-dyspozycyjny. Jest tam osoba, która cały czas monitoruje to, co się dzieje na terenie lasów. Jest obserwator, który prowadzi obserwacje na trzech wieżach telewizyjnych – w Leśnictwie Goreń, Wikaryjskie i Szpetal. One praktycznie swoim obszarem obserwacji pokrywają nam cały teren naszego Nadleśnictwa. Z wieży namierza się dym i wyznacza koordynat. Na jego podstawie określa się, gdzie jest pożar i powiadamiany jest leśniczy. Dodatkowo Nadleśnictwo posiada lekkie samochody gaśnicze oraz śmigłowiec przeciwpożarowy. Dzięki temu możemy czuć się znacznie bezpieczniejsi." - dodaje Mieczysław Olewnik

Jeśli w ciągu pięciu dni o godzinie 9:00 zagrożenie pożarowe jest bardzo wysokie, wilgotność ściółki jest poniżej 10% Nadleśniczy jest zobowiązany do wprowadzenia okresowego zakazu wstępu do lasu.

B.B.

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe