Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 26 kwietnia 2024 22:36
Reklama

Przerwa w dostawie ciepłej wody dla odbiorców MPEC w przyszłym tygodniu. Czy będą mniejsze rachunki od października?

Podziel się
Oceń

Przerwa w dostawie ciepłej wody dla odbiorców MPEC w przyszłym tygodniu. Czy będą mniejsze rachunki od października?

Z dniem 11 sierpnia średnia podwyżka cen za ogrzewanie we Włocławku wzrośnie o 100%, tak przynajmniej powiedział podczas konferencji prasowej przed dwoma tygodniami  Andrzej Walczak, prezes MPEC. Dziś spółka poinformowała o przerwie w dostarczaniu ciepłej wody swoim odbiorcom od 16 do 18 sierpnia. Każdego roku taka przerwa miała miejsce, ze względu na konieczność przeprowadzenia prac konserwacyjnych, które miały zmniejszyć ryzyko awarii w okresie grzewczym. W tym roku jednak, przerwa jak informuje spółka podyktowana jest przygotowaniem rezerwowej instalacji gazowej, dzięki której MPEC ma się ubezpieczyć się na wypadek kryzysu węglowego. 

"Przerwa potrwa od godzin porannych we wtorek (16 sierpnia) do godzin popołudniowych w czwartek (18 sierpnia). Mamy dwa kotły gazowe o mocy 15 MW, żeby przygotować je na okres zimowy, tak by w razie potrzeby  korzystać z nich w pełnej mocy, konieczne są prace, które potrwają ok. 48 godzin. Przygotowania rozpoczniemy we wtorek rano tak  aby czwartkowego popołudnia sytuacja wróciła do normy" –  mówi Andrzej Walczak Andrzej Walczak, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.

Jak czytamy w informacji zamieszczonej przez spółkę surowiec z polskich kopalń jest praktycznie niedostępny, a jeśli już, to osiąga zawrotną cenę. "Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej we Włocławku na zakup węgla w 2021 roku wydało ok 13 mln zł. W tym roku kwota ta może przekroczyć nawet 100 mln zł! (...) w roku  2021 MPEC zapłacił za uprawnienia emisji CO2 ponad 41,5 mln zł, co stanowi 49,6 proc całości przychodu spółki. Tylko w rękach Rządu są konkretne instrumenty, które mogą zatrzymać podwyżki cen ciepła dla mieszkańców. Ministerstwo Klimatu i Środowiska w ostatni piątek (05 sierpnia) zapowiedziało pomoc dla polskich ciepłowni i przedstawiło założenia ustawy, która musi przejść przez Sejm, Senat oraz uzyskać podpis Prezydenta. Założenia są następujące: „Prezes Urzędu Regulacji Energetyki na wniosek przedsiębiorstwa będzie zatwierdzał odrębnie taryfę na zasadach ogólnych dla ciepła kierowanego do przedsiębiorstw komercyjnych oraz taryfę z rekompensatą dla ciepła kierowanego na cele mieszkaniowe i użyteczności publicznej. Ustali też wielkość rekompensaty dla przedsiębiorstwa energetycznego. Rekompensata będzie pokrywała różnicę w przychodach uzyskanych od odbiorców, zgodnie z taryfą z limitem, a planowanym przychodem, jaki powinno uzyskać w taryfie ustalonej zgodnie z obowiązującymi przepisami.”

"Jak wysokie będzie wsparcie na jedno gospodarstwo, jakie rekompensaty otrzymają przedsiębiorstwa ciepłownicze?  Te dane pozwolą odnieść się merytorycznie do skali pomocy. Ustawa ma wejść w życie od października, więc w ciągu najbliższych dni powinniśmy wiedzieć więcej, co nam pozwoli realnie przeliczyć rządowe wsparcie na zmniejszenie rachunków dla odbiorców."


Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama