Iwona Michałek krytykuje Ministerstwo Edukacji. Chodzi o pensje nauczycieli

  • 11.08.2022, 14:38 (aktualizacja 11.08.2022, 20:07)
  • B.B.
Iwona Michałek krytykuje Ministerstwo Edukacji. Chodzi o pensje nauczycieli

Przed Urzędem Gminy Włocławek odbyła się konferencja Narodowego Instytutu Edukacyjnego - dotycząca wręczenia nagrody Pani Wójt Gminy Włocławek wyróżnienia za znakomitą politykę oświatową samorządu w kategorii III: samodzielne gminy wiejskie.

"Nasz Instytut składa się z ludzi bardzo poświęconych i oddanych edukacji. W jego składzie mamy byłą minister edukacji, Iwonę Michałek, profesora Lecha Jaworskiego, profesora Uniwersytetu Warszawskiego oraz profesora Marka Konopczyńskiego, eksperta w dziedzinie resocjalizacji. Jestem też ja, jako były przewodniczący w Rady Dzieci i Młodzieży przy ministrze edukacji i nauki. Jeśli chodzi o nasze wyróżnienie, to wręczamy je samorządom, które wybitnie oddają się oświacie. Jeśli chodzi o Gminę Włocławek to otrzymała ona to wyróżnienie dlatego, że budżet Gminy Włocławek opiewa na 54 mln zł. Polityka oświatowa to jest blisko 30% wydatków Gminy. (...) Jeśli chodzi o to, dlaczego Pani Wójt otrzymała to wyróżnienie, to należy podkreślić, że ogromną ilość wydatków, blisko 500 000 zł, jest wydawana na transport dzieci do szkół, blisko 500 000 zł wydawane jest na wydawanie dzieciom posiłków, czyli mówimy o stołówkach szkolnych i ponad 4 mln dla dzieci o specjalnym toku wychowania." - powiedział Jakub Lewandowski

Iwona Michałek podkreśliła, że samorządy bardzo wspierają edukację. Gdyby nie one to poziom edukacji, wyposażenie szkół byłoby znacznie gorsze. Dlatego nagradzane są gminy, które wyjątkowo dobrze zajmują się edukacją. Posłanka wspomniała również o ministrze Czarnku. Podkreśliła, że nauczyciele zarabiają za mało, w stosunku do rosnącej inflacji.

"Pan minister Czarnek miał dziś konferencję prasową w Warszawie. Właśnie jak wyjeżdżałam z Torunia to ją oglądałam. On tam powiedział, że nie ma żadnych problemów w oświacie. pensje są coraz większe, a rząd zapewnia, że będą jeszcze wyższe. I to tak jest, podwyżki są dla nauczycieli, ale nie w takim stopniu, w jakim powinny być. Inflację mamy w tym momencie nominalnie na poziomie 15,5%, natomiast eksperci mówią, że faktyczna inflacja jest znacznie, znacznie większa. (...) To nie jest tak, że szkoła jest wolna od problemów." - powiedziała Iwona Michałek

Magdalena Korpolak-Komorowska podziękowała za przyznaną nagrodę. Potwierdziła, że karda nauczycielska jest bardzo dobra, o czy świadczą chociażby wyniki egzaminu ósmoklasisty. Gmina stara się doposażać i remontować podległe jej placówki. Dodała jednak, że obecna sytuacja to nie jest sielanka.

"Odniosę się do roku bieżącego. Budżet i wydatki Gminy, prawie 58 mln z czego 17 mln to są wydatki przeznaczone na oświatę, a na ten moment 11,5 mln to jest subwencja oświatowa. Rachunek jest prosty, ponad 5 mln zł, czyli ponad 30% dokładamy do oświaty, a na oświacie oszczędzać nie możemy. Edukacja naszych dzieci to inwestycja w przyszłość. Ja apeluję, do Pani poseł, apeluję do Pana ministra, trzeba zejść na sam dół i zobaczyć, co się tutaj dzieje. My dokładamy, bo chcemy i wymuszają to na nas przepisy prawa. My jako samorząd mamy na swoim terenie dwie placówki, których organem prowadzącym jest samorząd gminy, ale mamy również dwie placówki, które prowadzi Stowarzyszenie Szkół Katolickich. W tych środkach, które dokładamy do oświaty kilka milionów są to środki, które dokładamy na placówki niepubliczne, ponieważ system prawny finansowania oświaty, jest taki, że my co miesiąc dotacje musimy przekazywać." - powiedziała Magdalena Korpolak-Komorowska, Wójt Gminy Włocławek

Wójt Gminy Włocławek zaapelowała o waloryzację subwencji oświatowych.

B.B.

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Dziwić się że ktoś po podstawówce jest roszczeniowy albo patologia jak…
Dziwić się że ktoś po podstawówce jest roszczeniowy albo patologia jak tu osoba widać wykształciuch rząda więcej więcej komuna 2.0? Gierek 2.0? 12.08.2022, 07:45
Do roboty idź kobieto i świta. Jesteś widać słabo wykształcona skoro uważasz że trzeba dawać i dawać i dawać. Jak za Gierka nie nauczyłaś się że inflację wywołuje rozdawanie na prawo i lewo, ale co ty tam wiesz jesteś oderwana od rzeczywistości. PiS za dużo rozdaje także efekty były już wcześniej inflacyjne a teraz doszły jeszcze ta polityka plus embarga nałożone przez Polskę to płacimy teraz więcej plus ogólny wzrost cen w innych krajach.
Zainteresowany
Zainteresowany 11.08.2022, 18:54
Wszystkie gminy dokładają do finansowania szkół,bo należy to do zadań własnych gminy a ich wójtowie nie uprawiają polityki.

Pozostałe